Nejdůležitější grafy pro všechny milovníky vína z řad investorů

Dobré víno nemusí být jen ozdobou romantického večera, slušet může také investičnímu portfoliu. Současná situace k investicím do vína přímo nabádá.
Světová produkce vína podle odhadu Mezinárodní organizace pro révu a víno (International Organization of Vine and Wine, OIV) letos dosáhne 246,7 milionu hektolitrů. Pokud se projekce naplní, bude to znamenat meziroční pokles o osm procent a nejhorší výsledek za půl století.
Důvodem je slabá produkce vína v klíčových evropských zemích, tedy v Itálii, Francii a Španělsku. Vinařům letos nepřálo počasí, negativně produkci ovlivnila především velká sucha. I v Evropě se ovšem našly výjimky, meziročně vyšší produkci hlásí Rumunsko, Maďarsko, Rakousko a Portugalsko, za oceánem zažili dobrý rok vinaři v Jižní Americe.
V Itálii by letos produkce vína měla klesnout o 23 %, ve Francii o 19 % a ve Španělsku o 15 %. O čtvrtinu by se naopak měla zvýšit v Argentině a o 169 % v Brazílii. Ve Spojených státech, které jsou čtvrtým největším producentem vína na světě, by se letos produkce měla meziročně snížit o procento na 23,3 milionu hektolitrů.
Poptávka po víně se sice nadále nachází pod vrcholem z roku 2008, v horizontu několika let je ale relativně stabilní. Pro letošní rok hovoří odhady o poptávce na úrovni 240,5-245,8 milionu hektolitrů.
Slabší produkce vína se promítá i do jeho cen, jak ukazuje graf od společnosti VINEX. Z něj je zřejmé, že ceny vína rostou již zhruba rok a půl, přičemž v druhé polovině letošního roku zdražování výrazně zrychlilo.
Extrémní počasí, které se pomalu stává standardem, by mělo nadále držet produkci vína pod tlakem. To vysílá jasný signál, růst cen vína nemusí být u konce.
Zdroj: Stock Board Asset