Investice do umění je investice do radosti

Výkyvy na finančních trzích vybízejí k cestě, která se dá zjednodušeně označit jako "útěk od peněz k alternativnímu investování". Investice do starožitností a umění jsou tradičním, historií prověřeným způsobem, jak ukládat své finance. Není nutné se jich bát. Držte se několika základních pravidel a buďte trpěliví. Nakonec budete obohaceni tím, že vám kromě zisků přinesou také pocit štěstí, radost a estetický prožitek. Zkrátka objevíte nový svět.
Jak začít?
Stejně jako u investic do čehokoli jiného - sháněním informací a hledáním důvěryhodného partnera. V žádném případě nezačínejte kupovat umění bez porady s odborníkem.
V galeriích, nebo v aukčních domech?
Výhodou nakupování v aukcích je to, že tam naleznete mnohem širší nabídku nejen co do rozsahu sortimentu, ale také co do množství autorů, různých uměleckých směrů, stáří děl apod.
Další rozdíl je v tom, že se tam většinou nakupují již "použitá" díla, nikoli od samotného autora. A zásadní plus pro nakupování v aukcích je fakt, že je prodej veřejný a transparentní.
Jakou míru rizika chcete podstupovat?
Nejméně rizikovou skupinou jsou díla starých mistrů, kde už hodnotu prověřil čas. Taková díla nepodléhají módě, ani se už nemůže stát, že autor upadne do zapomnění nebo po něm přestane být poptávka.
Naopak nejvyšší stupeň rizika, tedy nejhůře předvídatelný vývoj, odpovídá současnému umění. Obecně však spíše platí, že kterékoli opravdu kvalitní umělecké dílo si při dobrém zacházení nejen uchová hodnotu, ale na ceně stoupne.
Namíchejte si portfolio
Pokud nemáte jasně vyhraněný názor, kterého autora nebo období kupovat, své investice namíchejte. Můžete tak nakonec vytvořit i velmi zajímavou kolekci, která pak ve výsledku bude mít mnohem větší hodnotu než součet cen samotných děl.
Získejte maximum informací o předmětu svého zájmu
Mluvte s odborníky, přečtěte si relevantní literaturu, u dražších položek žádejte také znalecký posudek, restaurátorskou zprávu nebo výsledky laboratorních zkoušek. Zjistěte si všechno, co je na obrazu zajímavé. Není to jen otázka jména, ale také třeba období vzniku nebo použité techniky.
Raději méně ostřílené koně než mediální atrakce
Pamatujte na to, že osvědčená jména a "zaručené" top položky, které se ve výsledku prodají za rekordní ceny, mají pak mnohem menší šanci k dalšímu zhodnocení. Vyhledávejte si spíše autory a díla, která (většinou) nedosahují milionových částek a pohybují se spíše ve statisících a desetitisících.
Nejlépe taková, která jsou již také prověřena časem, například díla autorů druhé poloviny 20. století. Jejich tvorba má jasné místo v kontextu českého výtvarného umění. Navíc jde často o autory, kteří kvalitou a významem svých děl obstojí i v mezinárodním kontextu.
Základní finanční úvaha
Nezapomeňte na to, že ke kladívkové ceně musíte připočíst provizi kupujícího, která se pohybuje kolem 15 až 20 %. Naopak v případě prodeje musíte zase počítat s tím, že dostanete méně, než za kolik je dílo odklepnuto na sále, a sice o provizi prodávajícího.
Proto by vydražený předmět měl mít alespoň takový potenciál cenového nárůstu, aby pokryl tyto provize prodejců, samozřejmě v lepším případě, aby přinesl mnohem více.
Koupi správně načasujte
Stejně jako u jiných komodit platí, že je dobré nakupovat spíše tehdy, když poptávka není tak velká a cena je pro kupujícího výhodnější. Taková doba je však u dražeb ze samé podstaty vlastně pořád. Stačí, že o předmět, který vás zajímá v danou chvíli a na daném místě, neprojeví zájem nikdo jiný. Vy ho tak získáte za velmi výhodnou vyvolávací cenu.
Načasujte správně i prodej díla
Investice do umění je vždy dlouhodobá záležitost, mohou to být i desítky let. Zisk se může pohybovat ve stonásobcích, ale k tak obrovskému zhodnocení většinou dochází jen v případech, kdy se jedná o mladého autora.
Umělecké předměty jsou zároveň málo likvidní: při prodeji se musí počkat na správný okamžik. Pokud prodávat z jakýchkoli důvodů musíte, bez ohledu na okolnosti trhu, může se stát, že ho významněji nezhodnotíte, nebo dokonce proděláte. Pokud však máte možnost prodej optimalizovat, rizika jsou minimální.
Uchovejte si veškeré doklady o nabytí díla
Je důležité, abyste si uchovali veškeré doklady a informace. Nejlépe se totiž na trhu prodávají díla s tzv. proveniencí, tedy se známým původem a historií. Je dobré již při nákupu myslet na to, že vy sice víte od koho a jak jste dílo pořídili, ale vašim vnukům, kteří jednou mohou dílo prodávat, budou tyto důležité informace velmi k užitku.
Článek byl napsán pro Investiční magazín