US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Mikroplastový oceán: Před toxickými zbytky tašek a kelímků není úniku

Ročně ve světových oceánech skončí osm až devět milionů tun plastů. A to je jen začátek, pokud bude současný trend pokračovat, za deset let to bude až 18 milionů tun.

Například ve vodách kolem Austrálie ročně skončí 180 milionů plastových tašek, 420 milionů plastových lahví, 200 milionů dalších různých výrobků z plastu, jako je třeba jednorázové nádobí, a biliony plastových úlomků.

Právě mikroplasty (plasty o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů) jsou přitom obrovskou ekologickou zátěží. Jedna plastová lahev se postupem času rozpadne na 10 000 mikroplastových částic, které se poté dostávají do rostlin i těl živočichů. Výskyt mikroplastů byl mimo jiné zaznamenán v tělech více než 90 % mořských ptáků a ryb, 50 % mořských želv a 100 % korálů.

To, že mikroplasty jsou obrovským problémem, dokládá i fakt, že za poslední čtyři dekády stoupla koncentrace mikroplastů v takzvané Velké tichomořské odpadkové skvrně stonásobně, přičemž 40 % plastů v ní obsahuje insekticid DDT, polychlorované bifenyly (PCB) a polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), které mohou přispívat i ke vzniku rakoviny.

Zdroj: Boomerang Alliance

Ekologie a životní prostředí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná