BRIC zažívají filatelistické šílenství

Trh se vzácnými poštovními známkami zažívá celosvětový boom. Možná jsou pro vás známky zcela neprobádanou oblastí a ani ve snu by vás nenapadlo do nich investovat, ale co když děláte chybu? Na trh budou v blízké době uvedeny sběratelské klenoty, na kterých se dá fantasticky vydělat.
Společnost Spink, aukční specialista na mince, známky a medaile, registrovala v posledních dvou letech rekordní částku 1 milion liber zaplacenou za známku "Modrý Mauricius". Další podobně zajímavý prodej se chystá koncem letošního roku.
V listopadu by Spink na trh měla uvést význačnou kolekci vzácných známek australského Commonwealthu nasbíranou dvěma generacemi soukromých sběratelů. Obsahuje některé vzácné kusy a je jednou ze světově nejrozsáhlejších a nejžádanějších sbírek australského Commonwealthu, která se kdy objevila na trhu.
Nick Startup ze společnosti Spink je pyšný na to, že se mu naskytla příležitost nabídnout trhu tak unikátní a výjimečnou sbírku. Kolekce takového významu se neobjevila od 60. let, kdy byla představena sbírka Jacka Kilfoylea.
Po alternativních investicích lační mladé trhy
Poptávka po známkách roste v posledních letech hlavně na rozvíjejících se trzích, jako jsou Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Potvrzuje to investiční specialistka ze Stanley Gibbons Louise Reynoldsová, podle něhož je největší boom patrná v Číně a v Indii.
Ceny se na čínském trhu mění tak rychle, že se musejí katalogy aktualizovat každý rok. "Obvykle jsme vydávali čínský katalog zhruba každých pět let," vysvětluje Reynoldsová. "Po vydání v dubnu 2011 jsme kvůli růstu cen letos museli vše přecenit a katalog aktualizovat v květnu 2012."
Letí "pokažené" známky
Na britském trhu je velký zájem o známky, které mají nějaký kaz nebo technickou chybu provedení. Jde například o to, že je známka vytištěna v nesprávných barvách, vzhůru nohama, má vodotisk, i když by ho mít neměla, nebo je na známce natištěna chybná hodnota.
Důkazem toho, že filatelistický trh celosvětově roste, je loňské spojení firem Spink a švýcarské Ivestphily, jehož cílem je posílit pozici v Rusku a Latinské Americe. Investphila se navíc chystá dále upevňovat svou tržní pozici ve vyspělejších zemích kontinentální Evropy. Zatím má dominantní pozici v Itálii a je silná ve Švýcarsku.
"Před 20 lety jsme byli průkopníky s aukcemi v Hongkongu a Singapuru," říká šéf Spink Olivier Stocker. "Nyní věříme v impozantní potenciál ruských a jihoamerických filatelistických trhů."
Zdroj: Telegraph