Vize pro rok 2030: Co když se odhady naplní?

Jak by to mohlo vypadat v roce 2030, kdyby se naplnily všechny predikce pozitivního vývoje v oblasti ekonomiky, technologií, zdravotnictví nebo třeba životního prostředí? Nabízíme vize třiceti politiků, firemních manažerů či univerzitních profesorů.
1. Ida Aukenová (poslankyně dánského parlamentu): Boj proti změnám klimatu ponese ovoce. Výrazně se sníží uhlíková stopa lidstva a svět bude na cestě k brzkému dosažení uhlíkové neutrality.
2. Robert Muggah (ředitel Igarapé Institute): Násilná kriminalita bude ve srovnání s dneškem poloviční, a to nejen v rozvinutém, ale i v rozvíjejícím se světě.
3. Murali Doraiswamy (profesor na Duke University): Moderní technologie spojí osm miliard lidí a přispějí k zasypání hluboké propasti mezi chudými a bohatými.
4. Jane Burstonová (výkonná ředitelka Clean Air Fund): Nárok na čistý vzduch bude nezadatelným právem každého jedince. Tomu bude přizpůsobena i legislativa jednotlivých států.
5. Mark Graham (profesor internetové geografie na University of Oxford): Zakázková ekonomika bude spravedlivější. Rozdíly mezi zaměstnanci a lidmi pracujícími v gig ekonomice budou minimální.
6. Dalia Dassa Kayeová (ředitelka Center for Middle East Public Policy, RAND): Blízký východ najde společnou řeč. Ekonomický pokrok a zájmy občanů zvítězí nad náboženstvím a vleklými spory.
7. Rob Adams (ředitel City Design and Projects, Melbourne): Infrastruktura ve městech se zazelená a zjednoduší pohyb ve velkých aglomeracích.
8. Chen Wei Neeová (ředitelka pro strategie Sustainable Energy Development Authority, Malajsie): Energetickému sektoru budou dominovat ekologická řešení.
9. Helen Christensenová (ředitelka Black Dog Institute): O své duševní zdraví budeme pečovat i pomocí virtuální a rozšířené reality.
10. Leanne Kempová (zakladatelka a ředitelka Everledger): Cirkulární ekonomika už nebude označovaná jako cirkulární. Bude to jednoduše ekonomika.
11. Carl Frey (ředitel Future of Work): Příslušníků střední třídy bude přibývat a příjmová nerovnost se bude zmenšovat.
12. Marcela Guerrero Casasová (zakladatelka Open Streets Cape Town): Ulice budou primárně sloužit lidem, ne autům.
13. Jenniffer Maroaová (profesorka na Washington University): Kvalitní zdravotní péče nebude výsadou bohatých a vyspělého světa.
14. Genjiro Miwa (spoluzakladatel a výkonný ředitel Megakaryo): Technologie pomohou zmírnit negativní dopady stárnutí populace.
15. Jerome Jean Haegeli (ekonom ze Swiss Re): Hlavními indikátory vývoje ekonomiky nebudou HDP a inflace, ale průkaznější ukazatele.
16. Suchitra Sebastianová (profesorka na University of Cambridge): Energii budeme schopni přepravovat na velké vzdálenosti bez jakýchkoli ztrát.
17. Yvonne Arivalaganová (spolupracovnice Global Future Council): Zdravotnictví nebude v první řadě léčit, ale předcházet nemocem a zdravotním komplikacím.
18. Jason Lange (vedoucí Best Practice Regulation při úřadu australského premiéra): Legislativa bude vytvářena na základě dat sbíraných díky moderním technologiím v reálném čase.
19. Sonja Hautová (manažerka Novartis): Kapitalismus přejde od své současné podoby k udržitelnosti.
20. Iván Mantilla (kolumbijský viceministr informatiky a telekomunikací): Informační technologie pomohu snížit počet lidí žijících v chudobě proti dnešku na polovinu.
21. Alison Taylorová (výkonná ředitelka Business for Social Responsibility): Hypertransparentnost na všech úrovních udělá z korupce neznámé slovo.
22. Daniela Gentaová (manažerka Airbus Defense and Space): Technologie vysílané do vesmíru budou využívány k podpoře bezpečnosti na Zemi.
23. Jan Vapaavuori (starosta Helsinek): Města budou fungovat na rodinných principech.
24. Mavis Machiroriová (výzkumná pracovnice na Newcastle University): Precizní medicína bude pro všechny, ne jen pro bohaté.
25. Takeshi Hakamada (zakladatel a výkonný ředitel ispace): Díky schopnosti využívat vodu na Měsíci začne nové éra kosmonautiky.
26. Nagwa El-Shenawyová (náměstkyně egyptského ministra telekomunikací a informačních technologií): Díky digitálním technologiím se uzavře mezera mezi odměnami žen a mužů na stejných pracovních pozicích.
27. Lam Khee Poh (děkan School of Design and Environment, National University of Singapore): Všechny budovy budou stavěné v souladu s prostředím, v němž se budou nacházet. Samozřejmostí bude využívání ekologicky šetrných řešení využívajících obnovitelné zdroje.
28. Wafa Ben-Hassineová (konzultantka Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva): Moderní technologie budou využívány ku prospěchu všech. Pro naprostou většinu lidí na světě nebude kontakt s nimi ničím mimořádným.
29. Helen Crowleyová (seniorní poradkyně Resilient Supply Chains): Ekonomické modely budou transformovány do podoby, jež bude v souladu s přírodou a její ochranou.
30. Qi Xiaoxiaová (ředitelka Bureau of International Cooperation, Cyberspace Administration of China): Internet a digitální technologie obecně budou díky spolupráci světových mocností a technologických společností dostupné všem bez rozdílu.
Zdroj: World Economic Forum