Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný týdenní pokles cen nepokazil netypicky klidné září a výjimečný kvartál pro americké akcie
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný týdenní pokles cen nepokazil netypicky klidné září a výjimečný kvartál pro americké akcie

Americké akcie v uplynulém týdnu mírně oslabily, i tak ale index S&P 500 uzavřel nejlepší kvartál od roku 2013 a udržel krátkodobou hladinu podpory.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 zapsal červenou týdenní svíčku s hodnotou -0,54 %. Navzdory negativním zprávám o navyšování cel a nepříznivě vyznívajícím technickým indikátorům ale neprolomil psychologicky zajímavou úroveň 2 900 a zůstal v úzkém rozpětí nad ní. Nejbližší supporty jsou na 2 900 a 2 875 (zesílený 50denním klouzavým průměrem). Důležitou, hlavní úrovní podpory je meta 2 800.

4 grafy, které nahánějí hrůzu
Dvojitý vrchol na americkém akciovém trhu, zadlužení rozvíjejících se zemí a amerických firem a také inverzní výnosová křivka. To vše jsou rizika, která by podle firmy Gluskin Sheff měli investoři brát v potaz.

VIX

Index volatility VIX nic výrazného nepředvádí a pro akcie nadále vysílá býčí signál.

Závěr

Září a s ním třetí čtvrtletí je minulostí. Uplynulý měsíc byl klidný, obávaný sezónní propad nepřišel a index S&P 500 si připsal 1 %. Celé třetí čtvrtletí bylo výjimečně příznivé (+7 %). Při podhledu na denní graf se jednalo o stabilní a rovnoměrný pohyb výše.

Denní graf je v býčím nastavení, ale další růst v nejbližší době přijít nemusí. V pondělí začne poslední kvartál a říjen, který se také historicky řadí mezi volatilní měsíce. Následují ovšem listopad a prosinec s tradičním nákupním šílenstvím v obchodech i na burze. Tak uvidíme, zda i rok ostrého začátku obchodních válek bude pro americké akcie ziskový. Našlápnuto mají.

Americké akcie: Smart money to býkům nebaští
Smart money je výraz označující poněkud těžko uchopitelnou a ohraničitelnou skupinu investorů, nezřídka institucionálních, o nichž panuje přesvědčení, že jsou tak nějak prozíravější než ti ostatní, zhusta drobní, jinak řečeno retailoví. A právě smart money v letošním roce, přesněji řečeno po korekci na přelomu ledna a února, tak úplně nenaskakují do růstového trendu na americké burze, který dovedl všechny tři nejsledovanější indexy na nové vrcholy.