Americké akcie v pátek stagnovaly, celé uplynulé čtvrtletí bylo pro index S&P 500 nejlepší od roku 2013

Americké akciové trhy uzavřely páteční obchodování bez výraznějších změn. Růst akcií společnosti Intel a dalších výrobců čipů byl kompenzován výrazným poklesem akcií internetové firmy Facebook a výrobce elektromobilů Tesla.
Index Dow v pátek přidal 0,07 % na 26 458,31 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,02 bodu na 2 913,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,05 % na 8 046,35 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,29 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně zvýšil na 3,06 %.
Akcie firmy Facebook (-2,59 %) zamířily dolů po zprávě o bezpečnostní chybě ohrožující téměř 50 milionů účtů. Akcie Tesly (-13,90 %) prudce oslabily v reakci na žalobu, kterou na generálního ředitele podniku Elona Muska podala americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli jeho prohlášením ohledně možného stažení podniku z burzy.
Za pět obchodních dní index Dow klesl o 1,07 % a S&P 500 se snížil o 0,54 %, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,74 %.
Za celé září Dow přidal 1,9 % a S&P 500 se zvýšil o 0,43 %, Nasdaq Composite ale klesl o 0,78 %.
V třetím čtvrtletí Dow přidal 9,01 %, S&P 500 se zvýšil o 7,2 % a Nasdaq Composite zpevnil o 7,14 %. Pro S&P 500 tak bylo letošní třetí čtvrtletí nejlepším obdobím od čtvrtého kvartálu roku 2013.
Dolar v pátek posiloval, ceny ropy rostly
Americký dolar na závěr týdne posílil. Pomáhal mu výhled dalšího růstu úrokových sazeb ve Spojených státech. Vůči euru ho podpořil také návrh italského rozpočtu, který počítá s výrazně vyšším deficitem. Kolem 22.00 SELČ euro oslabovalo k dolaru o čtvrt procenta na 1,161 USD.
Euro v pátek poprvé po dvou týdnech kleslo pod 1,16 USD. Nová italská vláda navrhla na příští rok schodek státního rozpočtu 2,4 % HDP. To je třikrát více, než byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje i v letech 2020 a 2021.
Politické spory kolem rozpočtu vysoce zadlužené Itálie zabrzdily nedávné oživení eura vůči dolaru. Ve čtvrtek euro kvůli obavám o výši italského deficitu zažilo nejvýraznější denní propad za téměř dva měsíce. Finanční trhy se obávají, že výdajové plány nové vlády zvýší zadlužení země, které je v poměru k ekonomickému výkonu druhé nejvyšší v eurozóně.
Ceny ropy v pátek prudce rostly a ropa Brent vystoupala na nové čtyřleté maximum. Přispívaly k tomu blížící se plánované sankce USA vůči Íránu, které mají mít dopad na vývoz ropy ze země. Za celé třetí čtvrtletí cena Brentu vzrostla o více než čtyři procenta, cena ropy WTI ale naopak o více než procento klesla.
Očekává se, že Saúdská Arábie zvýší v příštích měsících těžbu, aby kompenzovala propad íránských dodávek. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, Saúdská Arábie a další těžaři jednali tento měsíc v Alžíru o možném zvýšení těžby o 500 000 barelů denně.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve čtvrtek podala žalobu na generálního ředitele automobilky Tesla Elona Muska kvůli jeho prohlášením ohledně možného stažení akcií podniku z burzy. SEC obvinila Muska z podvodu a chce, aby nemohl zastávat vysokou funkci v čele Tesly, ale ani v čele žádné jiné veřejně obchodované firmy.
- Osobní příjmy Američanů se v srpnu zvýšily o 0,3 %. Trh čekal zrychlení růstu z 0,3 % na 0,4 %. Tempo růstu osobních výdajů naopak kleslo z 0,4 % na 0,3 %, jak se čekalo.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle finálních dat stoupl na 100,1 bodu. Rychlý odhad uváděl, že se ukazatel zvýšil na 100,8 bodu z 96,2 bodu v srpnu. Analytici očekávali potvrzení rychlého odhadu.
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v září klesl na 60,4 bodu (odhad: 62,5 bodu, srpen: 63,6 bodu).
- Honeywell o 10 % zvýší dividendu, v souhrnu investorům za rok vyplatí 3,28 USD na akcii.
- Hodnota globálních fúzí a akvizic od začátku letošního roku stoupla na nový rekord. Za devět měsíců byly dojednány dohody za téměř 3,3 bilionu dolarů, což je o 39 % více než v roce 2017. K růstu přispěly hlavně megadohody, tedy převzetí v hodnotě více než pět miliard dolarů.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií McCormick & Co na 125 USD ze 117 USD.
- Stifel Nicolaus zahájila pokrývání akcií Zynga s doporučením "buy" a cílovou cenou 5 USD.
- JPMorgan Chase zahájila pokrývání akcií Hormel Foods s doporučením "neutral" a cílovou cenou 41 USD.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost Michael Kors Holdings převezme za 1,83 miliardy eur italský módní dům Versace. Firmy to uvedly ve svém úterním společném prohlášení, a potvrdily tak spekulace tisku. Věhlasný podnik se tak stane zatím poslední italskou firmou, která přejde do zahraničních rukou.
- Americká kabelová společnost Comcast, která o víkendu zvítězila v boji o převzetí britské placené televize Sky, už koupila přes 30 procent jejích akcií. Překročení 30procentní hranice znamená, že Comcast musí ostatním investorům nabídnout odkup akcií za cenu 17,28 libry, s níž aukci vyhrála. Uvedla to v úterý agentura Reuters. Dluh amerického kabelového gigantu by tak ale mohl snadno vystoupit až nad 100 miliard dolarů.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v září vzrostl na 138,4 bodu ze srpnových 133,4 bodu, a dostal se tak na novou nejvyšší hodnotu za 18 let. Analytici naopak počítali s poklesem na 132 bodů. Domácnosti jsou mnohem optimističtější ve výhledu vývoje trhu práce i celkové ekonomiky. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,9 %. Výsledek je horší, než trh očekával, analytici očekávali růst o 6,2 %.
- Index cen domů FHFA v červenci podle očekávání meziměsíčně stoupl o 0,2 % (červen: +0,3 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září stoupl na 29 bodů (srpen: 24 bodů, odhad: 22 bodů).
- Americká centrální banka v září podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00-2,25 %. V prohlášení uvedla, že do konce letošního roku plánuje zvýšit úroky ještě jednou a příští rok přikročí ke třem zvýšením sazeb.
- Spojené státy nikdy nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně. Ve středu to v Radě bezpečnosti OSN prohlásil americký prezident Donald Trump s tím, že jeho administrativa již připravuje nové a ještě tvrdší sankce než ty, které již Washington na Teherán uvalil.
- Společnost Google zablokovala ve svém obchodě Google Play aplikaci QRecorder, která umožňovala napadení internetového bankovnictví uživatelů.
- Společnost 21st Century Fox Ruperta Murdocha prodá svůj podíl (39 %) v britské placené satelitní televizi Sky americké firmě Comcast. Oznámily to ve středu obě společnosti. Dohoda znamená dokončení převzetí Sky americkou kabelovou televizí, která se tak stane největším provozovatelem placené televize na světě se zhruba 52 miliony klientů, a ukončí spojení Murdocha s britskou televizí po téměř třech desetiletích.
- Dlouhá obchodní válka by více než Čínu poškodila Spojené státy, říká ECB. V prvním roce by snížila růst světového hospodářství o tři procentní body, růst samotných USA pak o dva procentní body. Studie ECB simulovala zavedení desetiprocentních cel na veškeré zboží dovážené do USA a reciproční uvalení desetiprocentního cla ze strany všech zemí na dovoz z USA.
- Nových rodinných domů se ve Spojených státech v srpnu prodalo o 3,5 % více než v červenci, kdy naopak jejich počet v meziměsíčním srovnání poklesl o 1,6 % (revidováno z -1,7 %). Trh přitom očekával zvýšení počtu jen o 0,5 %.
- Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 21. září stoupl o 1,852 milionu barelů. Po úbytku 2,57 milionu barelů v předcházejícím týdnu očekával trh další pokles o 1,279 milionu barelů. Plyne to ze středeční zprávy Úřadu pro energetické informace.
- Růst ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlil na 4,2 % z 2,2 % v prvním kvartálu. Tempo tak bylo nejvyšší za téměř čtyři roky. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu, které tak potvrdilo svůj odhad z konce srpna.
- Rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech bylo v srpnu o 1,8 % méně než v září a o 2,3 % méně než loni v srpnu. Po srpnovém meziměsíčním poklesu o 0,7 % (meziročně -2,3 %) čekal trh zmírnění poklesu na 0,4 % (meziročně +0,9 %).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu stouply o 4,5 % (odhad: +2 %, červenec: -1,2 %). Bez započtení sektoru dopravy se objednávky zvýšily o 0,1 % (odhad: +0,5 %, červenec: +0,2 %). Jádrové objednávky pak stouply o 2,1 % (odhad: +2 %, červenec: +2 %).
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 22. září 214 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 202 tisících z předcházejícího týden čekal trh mírnější nárůst na 210 tisíc. Pokračujících žádostí o podporu evidovaly úřady v týdnu do 15. září 1,661 milionu. Po 1,645 milionu v předcházejícím týdnu očekával trh 1,684 milionu žádostí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Nike v 1QFY2019: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 9,9 miliardy USD (odhad: 9,94 miliardy USD).
- Výsledky CarMax ve 2Q Čistý zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 4,77 miliardy USD (odhad: 4,65 miliardy USD).
- Výsledky Bed Bath & Beyond v 2Q: Zisk na akcii 0,36 USD (odhad: 0,50 USD), tržby 2,94 miliardy USD (loni: 2,94 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK