Valentýnská srdíčka pro dolar
|

Valentýnská srdíčka pro dolar

Pokud by hlavní aktiva na trzích dostávala od svých ctitelů valentýnská srdíčka, dolar by měl letos nejplnější schránku. Investoři a spekulanti drží dlouhé pozice v dolaru již od léta 2018 a dolar byl jedno z mála aktiv, které vyšlo z loňského roku s čistým štítem. A to byl ještě před rokem spíše otloukánkem.

Americký dolar Forex (FX) Měny Miroslav Plojhar

Aktuální sázky na dolar nejsou historicky největší, ale zažíváme jedno z nejdelších období lásky investorů k dolaru bez větších výkyvů. Být LONG na trhu s dolarem pěkně funguje s úrokovou výhodou jako s větrem v zádech.

Dolaru výrazně neublížil ani obrat v úrokovém výhledu Fedu, protože ostatní centrální banky také mění své výhledy kvůli horším makrodatům. Pro dolar oproti euru hovoří i problémy v Evropě, jako jsou brexit, fiskální kondice Itálie, politická situace ve Francii nebo zpomalení německého automobilového průmyslu.

Trhlinou v optimistickém výhledu pro dolar jsou ale právě ona pomyslná valentýnská srdíčka, tedy dlouhé pozice. V životě déletrvající vztah zvyšuje šanci na to, že bude dále pokračovat, na devizových trzích je však déletrvající milostná aférka receptem na tvrdé kopačky.

Pozice nejsou nástrojem na časování trhu. Aktuální sázky na dolar neznamenají, že je oslabení dolaru na spadnutí. Pozice jsou však důležitým indikátorem délky a síly trendu, když dojde k obratu. Zvětšují šanci na to, že naskočíme-li do nového trendu, bude to stát za to. Tak jako loni, kdy byl dolar v opačné pozici než nyní (nemilovaný a s fundamenty, které hovořily proti němu). Obrat přitom stál za to, konkrétně šlo o 10 centů v páru s eurem a další 3 centy na úrocích.