10 jasných znamení akciové bubliny v USA
|

10 jasných znamení akciové bubliny v USA

David Rosenberg byl po finanční krizi chvíli medvěd, chvíli býk. V současnosti každopádně považuje americký akciový trh za předražený. A neargumentuje jen otřepanými vysokými ukazateli ocenění.

Americké akcie S&P 500 Investiční bubliny Ocenění

Jaké důvody k opatrnosti při investování do amerických akcií považuje David Rosenberg ze společnosti Gluskin Sheff v současnosti za nejpádnější?

- Valuace jsou podle většiny ukazatelů vysoké. Shillerovo P/E (CAPE) bylo tak jako dnes vysoko jen v době internetové bubliny a v době krachu na trhu v roce 1929. Samotná úroveň ocenění podle CAPE ale ještě není indikátorem cenového vrcholu na trhu.
- Nákupy akcií na dluh. Takzvaný margin debt, tedy peníze půjčené na nákupy akcií, vystoupal na rekordní maximum již těsně před americkými prezidentskými volbami.
- Drobní investoři nakupují. Takzvaný retail nechce zmeškat vlak. Během povolební americké rally nateklo do podílových fondů zaměřených na akcie 80 miliard USD. To by nebylo nic divného, kdyby předtím osm let investoři z těchto fondů neodcházeli. Během takzvané Trump rally naopak houfně prodávají akcie firemní insideři, a to nejrychleji za zhruba 30 let.
- Technické faktory. Minulý týden dosáhl počet akcií z indexu S&P 500 na ročních minimech nového vrcholu. Index se navíc pohyboval více než 10 % nad svým 200denním průměrem.
- Klid před bouří. Investoři jsou v klidu, index VIX zůstává podezřele nízko. Intradenní poklesy indexu S&P 500 jsou malé, přes procento index neztratil řadu týdnů.
- Fed plánuje vyšší sazby. Vzestup krátkodobých výnosů dluhopisů může invertovat výnosovou křivku, než se základní sazba Fedu dostane na 3 %. A invertovaná křivka indikuje očekávání investorů, že hospodářský růst zpomalí.
- Inflace začíná růst. K tomu zpravidla dochází v závěru cyklu.
- Mezera mezi růstem ekonomiky a sentimentem je široká. Míra politických změn ve Washingtonu může nakonec investory zklamat.
- Americké domácnosti ve velkém sázejí na akcie. Expozice amerických domácností vůči akciovému trhu je více než 40 % nad normálem.
- Kreditní trh je křehký. Investoři požadují za investici do amerických vysokovýnosových dluhopisů stále větší prémii.

Zdroj: Gluskin Sheff