Pákistán je lákavou vyhlídkou
|

Pákistán je lákavou vyhlídkou

Pákistán potvrzuje růstový potenciál a kladný vývoj na všech frontách. V současné době probíhají jednání mezi pákistánskou vládou a MMF ohledně další tranše výpůjčního programu ve výši 840 mil USD.

Asijská ekonomika Trhy Pákistán

Ačkoliv několik sporných bodů přetrvává jako např. odstranění dotací pro energetická cla a schodek ve výběru daní. Pákistánský Nejvyšší soud nedávno odmítl povolit pákistánské vládě navyšování energetického cla a zamítl vybírání poplatků za oxid uhličitý, ale vláda zavedla jiný poplatek prostřednictvím nařízení prezidenta, aby udržela příjmy plynoucí z činnosti. Vláda se také snaží získat další 4 mld USD, aby překlenula propast mezi tzv. „Přáteli Pákistánu“.

Ekonomická data

Převody dosáhly v tomto fiskálním roce (červenec 2008 až červenec 2009) rekordních 7,8 mld USD. Meziměsíční inflace v červenci 2009 vzrostla o 90 bazických bodů na 13,1 % z vrcholu 25 % v říjnu 2008. Většina analytiků očekává, že index CPI (inflace) do konce tohoto roku zamíří k jednociferným číslům (7 % až 9 %). Největším rizikem pro inflaci je růst ceny ropy. Mezibankovní úrokové míry denně klesají a KIBOR (Karachi inter-bank overnight rate) je nyní okolo 12 % z původních 18 %.

Burza

Management Burzy cenných papírů Karachi a pákistánská Komise pro cenné papíry a devizy pracují na znovuuvedení doručitelných futures a maržového obchodování. Na trhu nejsou dostupné téměř žádné pákové instrumenty, což způsobilo pokles v obchodovaných objemech v posledních 6 měsících.

Ministr financí také naznačil, že by mohlo dojít ke zrušení daně z příjmu z kapitálových zisků.

Ocenění

Současné P/E je 7,5× a forwardové P/E je 6,9× pro rok 2009. Což je 25 % až 40 % rozdíl směrem dolů vzhledem k regionálním trhům. Dividendový výnos je 8 %. Na trh je také vhodné nahlížet na základě ukazatele ROE, který je v současné době na 20 %. Růst EPS se očekává na hranici 5 % poté, co byl loni ohlášen záporný růst.

Zisková sezóna začala a od nejbonitnějších (top blue chip) společností se čeká přehodnocování zisků. Cena ropy se v posledním čtvrtletí spravila díky těžebnímu sektoru. Klesající úrokové míry zatraktivnily akciové tituly, které vyplácejí dividendy.

Technicky řečeno: Index KSE100 překročil klíčových 200 d.m.a. a 40týdenní průměr. Krátkodobý vývoj směřuje k 8038 ještě tento rok. Dlouhodobé grafy ukazují k 8800 až 9300 v následujících 6 měsících.

Tyto indikátory značí, že Pákistán je lákavou vyhlídkou s ohledem na budoucí vývoj, čímž se stává atraktivním trhem pro investice.