Ropa: Pravidla pro nejisté časy
|

Ropa: Pravidla pro nejisté časy

Trhy rostou, cena ropy míří vzhůru. Může se zdát, že oživení je definitivně tady. Fundamentální data zatím hovoří jinak.

Komodity Ropa

Je celkem zajímavé pozorovat, že i přes růst akciových trhů, které šplhají na nové maxima, a růst cen komodit, si stále uvědomujeme, že doba je nejistá. I když se objevují známky globálního ekonomického oživení, je na místě si připomenout, že dostupnost úvěrů je stále omezená a spotřebitelé i investoři trpí v tomto směru určitým nedostatkem. Většina hledá jistou formu útěchy ve vládních stimulech, ale musíme si uvědomit, že známky oživení musí vycházet z reálné poptávky, kterou obstarají pouze firmy a spotřebitelé.

Poptávka a nabídka

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) upozornila na skutečnost, že to, co se nezainvestuje do těžby a zpracování ropy nyní, zaplatíme v budoucnu na efektivitě tak jako tak. Firmy a domácnosti přispívají k nižší spotřebě ropy a mnozí možná nižší spotřebu fosilních paliv uvítají, ale odložené investice do této oblasti nás stejně dostihnou.

IEA jmenovala konkrétně Asociaci států jihovýchodní Asie. Zde vidí prostor pro růst poptávky o 75% během příštích 20 let. Právě poptávka se může stát zdravým motorem růstu, který se v těchto částech světa zdá stabilnější.

Nesmíme zapomenout ani na stranu nabídky. V tuto chvíli jsou zásoby ropy a plynu v USA na vysokých hodnotách, dokonce překračují obvyklá maxima. Ti, kdo více sledují údaje o zásobách, ví, že cena ropy a výše zásob spolu moc nesouvisí, korelace mezi nimi je poměrně nízká. Přesto si však myslíme, že v delším časovém horizontu se zásoby a cena ropy ovlivňují.

Nejistota trvá

Okamžik, kdy můžeme očekávat konec současné nejistoty, je v tuto chvíli největší neznámou. Přes známky oživení je na místě opatrnost a je lepší počítat s tím, že to ještě bude nějakou dobu trvat. Když se ohlédneme zpět na vývoj ceny ropy do okamžiku, kdy začala šplhat ke svým maximům na úrovni $148,00 za barel, zjistíme, že jsme zatím urazili pouze polovinu cesty zpět. Ropa se nyní obchoduje za $76,50.

Pokud srovnáme graf indexu S&P500 a graf ceny ropy, uvidíme velmi vysoký stupeň korelace, tedy vzájemné závislosti. Mnozí totiž věří, že když ceny akcií stále rostou, je to známka ekonomického oživení. V krátkém časovém horizontu je to zcela jistě pravda.

Vývoj ceny ropy

Údaje o americké nezaměstnanosti poslaly nedávno ceny akcií dolů a s nimi o $2 za barel poklesla také cena ropy. Druhý den rostla jak cena ropy, tak cena akcií. Pokud odmyslíme na chvíli akcie, cena ropy na úrovni $76,50 vypadá, že je z krátkodobého pohledu velmi důležitou cenovou hladinou. Pokud platí krátkodobý vztah mezi akciemi a ropou, tak to znamená, že nejdříve uvidíme pokles cen akcií a až poté pokles ceny ropy.

V dlouhém horizontu převládne fundament

V delším časovém horizontu si však stojíme za tím, že hlavními faktory, které budou ovlivňovat trh s ropou, budou fundamentální data, tedy poptávka a nabídka Co víme určitě, je fakt, že cena ropy je v tuto chvíli příliš vysoká. Také víme, že poptávka je velmi nízká a okamžik plného oživení velmi nejistý.

Právě budoucí neefektivity budou hlavní příčinou cenového nárůstu v delším období. Tyto neefektivity budou tlačit ceny výše. To však není příznivá zpráva pro akcie. Jinými slovy, nenechejte se zmást krátkodobými trendy a mějte na paměti, že oživení musí být položeno fundamentálními daty.