5 způsobů jak úspěšně připravit portfolio na rok 2010
|

5 způsobů jak úspěšně připravit portfolio na rok 2010

Pohyb akciového trhu je tento rok velice rychlý. Mnoho investorů proto promeškalo příležitost k nákupu levných cyklických akcií a místo toho se zaměřilo na defenzivní tituly. Spíš než litovat promarněné šance, je vhodné si dobře připravit portfolio na rok 2010.

To znamená – vložit peníze na takové pozice, které už teď zaručují téměř jisté zisky. Mnoho expertů ovšem varuje, že světová ekonomická situace není tak růžová, jak si mnoho analytiků představovalo. Alec Zouny, stratég pro Standard & Poor, dodává: „Proč se bát pomalého zotavování. To přece nebude pro nikoho šok. Nemusíme se dokonce bát ani pomalého nástupu spotřebitelské důvěry. To, že o tom všichni dokola mluví, ještě neznamená, že na to trhy reagují.“

Akcie velkých amerických společností

Jak se akciový trh pomalu dostával z té nejhorší krize a akcie jednotlivých společností začaly strmě růst, investoři začali tyto pozice opouštět a uchýlili se k méně rizikovým aktivům. Během října tak odteklo jen z akciového trhu ve Spojených státech kolem 15 miliard dolarů. Naopak téměř 60 miliard dolarů vložili investoři do méně rizikových dluhopisových fondů.

V nadcházejícím roce je dobré zaměřit svojí pozornost na akcie velkých amerických společností, které podnikají po celém světě (především slabší dolar zvyšuje profit, takže po přepočítání zisků a tržeb z cizí měny na USD jsou zahraničních pobočky hnacím motorem pro americké „matky“), a především ty, které jsou na americkém trhu lídrem ve svém odvětví. Aby stálo za to koupit akcie těchto firem, je lepší se orientovat také podle dividendového výnosu - ten by neměl klesnout pod 2 procenta. Z řady takových společností jsou analytiky doporučovány především:

Target, Tiffany, 3M, General Electric, Google, Apple, Hewlett-Packard

Mladé trhy

Jak rozvinuté, tak mladé trhy se z krize dostávají mnohem rychleji než Spojené státy. Průměrný fond z Latinské Ameriky si v průběhu roku 2009 připsal kolem 100 procent. Paul Nolte, ředitel investičního fondu Hinsdale Associates, drží více než polovinu portfolia svých klientů právě na zahraničních trzích. „Příležitosti jsou v zahraničí stále lepší než například ve Spojených státech.“

Energetické akcie

Podle Craiga Hodgese, manažera fondu Hodge, vypadá z dlouhodobého hlediska investice do energie fantasticky. „Stále jsme nevyřešili naše problémy z předminulého léta, kdy ceny ropy vystřelily až ke 150 dolarům za barel. Další cílovou cenou pro ropu z nynějších hodnot je podle mého názoru 100 dolarů za barel, a proto se mi investice do ropy a energií zdá čistě logická.“ Hodges vyzdvihuje především společnosti:

Exxon Mobil Petrobras Transocean Helmerich & Payne

Zlato

Hlavní důvody pro nákup zlata jsou dva. Americký dolar je stále slabý, a táhne tak cenu zlata nahoru, a zlato je pak především obrovská a silná zeď proti inflaci. Analytici z S&P doporučují několik fondů, které sází na prověřené těžaře a producenty zlata. Jsou to:

Franklin Gold & Precious Metals Fund, Oppenheimer Gold & Special Minerals Fund

Investovat lze také přes indexový fond iShares Gold, který je však stejně jako výše zmíněné podílové fondy "investovatelný" jen v amerických dolarech. V české koruně se dá ovšem vsadit na prověřený fond ČP Zlatý fond.

Fondy s kapitálovou ochranou

Kolísavost na akciovém a dluhopisovém trhu je stále velmi nízká. V případě, že by se to změnilo, je vhodné mít část peněz v podílových fondech, které nabízejí kapitálovou ochranu. Jinými slovy nemůžete prodělat svůj vstupní kapitál. V Česku má takový fond v nabídce každá větší banka nebo investiční společnost.

Zdroj: WSJ