Jak vydělat v roce 2010: Americké akcie a dluhopisy
|

Jak vydělat v roce 2010: Americké akcie a dluhopisy

Akciové trhy po celém světě zažily za posledních 9 měsíců nevídaný růst. Jen ve Spojených státech to bylo něco málo přes 60 procent. Většina investorů si tak může mnout ruce, po předchozím propadu si do jisté míry spravili portfolia. Obavy ovšem přichází s rokem 2010. Jaký bude? Udrží si akciové trhy růstové tempo, nebo bude následovat korekce?

Americké akcie jsou stále hluboko pod svými maximy z roku 2007. To však automaticky neznamená, že se mohou považovat stále za levné. Koeficient P/E u amerického akciového indexu S&P500, je už nyní 20 procent nad dlouhodobým průměrem.

P/E

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku, nižší hodnota se považuje za investičně atraktivnější

P/E

„I když se koeficient P/E dostal nad historický průměr, tak mají akcie před sebou stále prostor, kam ještě mohou šplhat“, podotkl Sam Stovall, investiční stratég u Standard & Poor Equity Research.

Kolik prostoru přesně? Už to nebudou dvojnásobné cifry, ale něco kolem 6 procent. Pokud se podíváme z krátkodobého hlediska, tak dosažení těch 6 procent nemusí být tak lehké. A to právě vzhledem k rizikům, kterým světová ekonomiky stále ještě čelí.

Analytici pro rok 2010 ale předpovídají růst provozních tržeb společností, a to o téměř 27 procent. Společnosti popohání především zlepšující se globální nálada na trzích a stále oslabující americký dolar, který dělá americké zboží levnější.

Aby zaplnily "prázdnotu" vzniklou zpomalením utrácení spotřebitelů, tak se právě americké společnosti musely začít mnohem více soustředit na export. Pokud se ale ekonomický růst mimo Spojené státy zpomalí, zisky a v návaznosti i akcie mohou klesnout.

Akcie

S&P rok 2009

"Rychle zkontrolujte svá investiční portfolia." Akciové trhy jsou v situacích, kdy se nálada může každou chvíli změnit, velmi nevypočitatelné. Další doporučení proto zní: V roce 2010 sázejte pouze na velké hráče.

„Ekonomické uzdravení konečně přichází a jak nabírá na síle, je nejlepší investovat peníze do vysoce kvalitních společností. Především do těch, které disponují velkou hotovostí a vykázují stále vysoké zisky“, dodává David Spika, hlavní investiční stratég u Westwood Holdings.

Důležité je také "přemýšlet globálně". Příští rok se předpokládá, že podniky předběhnou v utrácení spotřebitele. Především pak v Evropě a v Asii. David Kostin, stratég u Goldman Sachs se domnívá, že především energetické a technologické společnosti zaznamenají velký růst.

Dluhopisy

Pragmatické je také v roce 2010 investovat do dluhopisů z kratší dobou splatnosti a zaměřit se především na ty kvalitnější. Vyhnete se tak rizikům, jako je zvyšování úrokových sazeb.

Rozumnou volbou je také mix dluhopisů s velkým výnosem tzv. high yield a státních dluhopisů. Investoři by také neměli ignorovat hrozbu inflace, proto je vhodné investovat část dluhopisového portolia do dluhopisů, které jsou chráněné proti inflaci tzv. TIPS.

Zdroj: CNN