12 akcií, které nikdo nechce
|

12 akcií, které nikdo nechce

Většina ekonomických ukazatelů, například americké HDP a údaje z nemovitostního sektoru, se zlepšují. Akciový trh po několikaměsíčním růstu trochu zpomalil, ale zdá se, že řada akcií je na tom dobře. Ovšem 30 společností z indexu Dow Jones se točí ve smrtelné spirále.

Světové akcie

Na serveru bloggingstocks.com se okolo těchto firem rozpoutala vášnivá diskuze, do níž přispělo také několik zkušených investorů se svým doporučením. Uvedené společnosti se ocitly na pokraji zájmu investorů z Wall Street. Kdo je má v portfoliu, měl by se jich podle serveru bloggingstocks.com urychleně zbavit.

1. Alcoa

Průmyslový gigant ze Spojených států. Ovšem průmyslu se v poslední době nedaří a není důvod si myslet, že by se situace měla zlepšit. Výsledky společnosti jsou už 4 čtvrtletí v řadě ve znamení ztrát. Navíc se blíží výsledky za poslední čtvrtletí roku 2009 a analytici velké naděje na zlepšení nedávají.

2. AT&T

Firma získala přes 2 miliony nových zákazníků, a to především díky IPhonu. Ovšem nezapomínejme, že AT&T byla až druhou volbou Applu. Dohoda se uskutečnila jen proto, že Verizon odmítl. Vzhledem k tomu, že Verizon přišel na trh s podobným mobilem, jako je iPhone, by se měli akcionáři AT&T třást strachy.

3. Bank of America

Od začátku ekonomické krize odčerpala tato banka z programu TARP více než 20 miliard dolarů a navíc slib o zajištění dalších 118 miliard případných ztrát. Výsledek? Banka přišla o více než 2 miliardy dolarů ve třetím čtvrtletí a musela dát stranou kolem 11 miliard dolarů na rizikové úvěry.

4. Boeing

Jeho budoucnost závisí pouze na novém 787 Dreamliner. Tento projekt se zvrhl v jakousi noční můru pro akcionáře Boeingu. I přes úspěšný zkušební let se premiéra Dreamlineru odložila o více než 2 roky, a nyní má společnost co dohánět.

5. Chevron

Velmi špatné hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. A to i přes zvýšenou produkci a nižší náklady na výrobu. Pokud však ani vyšší produkce a úspory nezaručí společnosti lepší výsledky, tak proč jí věřit v dalších čtvrtletích? Na Chevron se zkrátka krátkodobě vsadit nedá.

6. Exxon Mobil

Další těžařská společnost a další příklad toho, jak mohou hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí ovlivnit její výhled do budoucna. Zisky Exxonu klesly o 68 procent v porovnání s rokem 2008 a na tržbách jsme mohli pozorovat propad o celých 40 procent. Další společnost, od které dát ruce pryč.

7. General Electric

Zatímco ostatní společnosti se v průběhu roku vrátily do růstových pozic, GE šla dolů. Zisky firmy ve třetím čtvrtletí klesly meziročně o 44 procent a zdá se, že se GE snaží jakkoli udržet nad vodou. Z krize by jí snad mohlo dostat propuštění více než 3 tisíc zaměstnanců, ovšem nikdo neví, zda to pomůže akciím.

8. Home Depot

Tato společnost jakoby ztratila duši. Prodej domů v Americe šel ke dnu a lidé zkrátka neinvestují do úpravy svých domů, které jim za měsíc ani nemusejí patřit. Posledním hřebíčkem do rakve je velmi nízká spotřeba domácností. Dokud nedojde k oživení v těchto dvou oblastech, akcie Home Depot nemají šanci.

9. Kraft Foods

Společnost se snažila získat pozornost investorů zájmem o akvizici svého konkurenta Cadbury. K té ovšem nedošlo, a tak investoři vystupovali z pozic v Kraftu. Zatím nic nesignalizuje změnu tohoto trendu v roce 2010.

10. McDonald's

Pro mnohé investory byla firma favoritem pro období krize. Ovšem slábnoucí dolar se projevil v tržbách ze zahraničních poboček, což stáhlo akcie dolů. Začátkem roku 2009 sice společnosti pomohla nová prodejna McCafé, ale přece jen – domácí káva to není. Ani McCafé tak letošní tržby nezachrání.

11. Procter & Gamble

Tato společnost to možná trochu přehnala. S produkcí obrovského množství značek přestává stíhat, a možná si tím dokonce kope hrob. Řadě brandů se ovšem daří, například Duracellu nebo Braunu. Příští rok se však investoři bojí o udržitelnost růstu, a proto, dokud firma nepředstaví konkrétní plány rozvoje, je dobré se jejích akcií zbavit.

12. Verizon

Snaží se ovládnout trh napodobeninou iPhonu. Z dlouhodobého hlediska možná dobrý plán, ovšem vývoj a náklady spojené s výrobou telefonu krátkodobě zatíží výsledky firmy. Cena za tento přístroj se právě kvůli vysokým nákladům na výrobu vyhoupne výš, než na co jsou nyní spotřebitelé připraveni. To se může během několika měsíců změnit, ale krátkodobě investoři radí akcie Verizonu prodat.

Zdroj: BloggingStocks