Kanadské banky: snižování dividend na obzoru. Co na to ceny akcií?
|

Kanadské banky: snižování dividend na obzoru. Co na to ceny akcií?

Kanadské banky vyplácí štědré dividendy. Zatímco americké banky budují opravné položky o sto šest, v Kanadě je zatím klid. Zatím.

Velké US banky během loňského roku oznámily významné odpisy, některé zkrachovaly. Když se podíváme kanadské banky, zjistíme, že TOP 5 bank dosud neoznámilo žádné významné odpisy, natož aby snížily dividendy. Podle společnosti RBC Capital rostou dividendy kanadských bank nepřetržitě od konce druhé světové války a patří k firmám s největším dividendovým výnosem (4-5%), viz http://www.topyields.nl/Top_dividend_yields_of_TSX60.php.

Dividendy kanadských bank a jejich udržitelnost

Americké banky mají nyní dividendový výnos mnohem menší (do 1%). V úterý 25. srpna zveřejňuje výsledky Bank of Montreal, aktuální P/E je 16. Podle některých analytiků, by právě toto oznámení mohlo obsahovat první náznaky nutnosti tvorby větších opravných položek a možného snížení dividend.

Banka totiž od října 2008 nezvýšila všeobecnou opravnou položku k úvěrům. Deklaruje výplatní poměr kolem 50%, u posledních 4 čtvrtletních dividend (od července 2008 do dnes) byl výplatní poměr následující: 70%, 66%, 180% a 110%. Při současném vývoji zisku (i bez odpisů) tedy není možné současně udržet současně výši dividendy. Vynucené výrazné snížení dividend je tak pouze otázka času.

Co na to akcie?

Omezení dividend v budoucnu bude zřejmě mít výrazný dopad na cenu akcií těchto bank (zřejmě by stačilo, aby k podobnému kroku byla donucena byť jen jedna kanadská banka a ostatní se svezou s ní). Míra poklesu akcií po takovéto kroku by byla závislá na připravenosti akcionářů bank na možnost takového vývoje. Každopádně, CFO (finanční ředitel) prodává akcie. Tak uvidíme.

Disclosure: v pondělí 17/8 jsem nakoupil put opce na Bank of Montreal

P.S.Jestliže už i zaměstnanci vznášejí při Conference call štouravé otázky, něco není úpl ně dobře.