Krátkodobý výhled na české akcie: srpen 2009 a ČEZ, NWR a Unipetrol
|

Krátkodobý výhled na české akcie: srpen 2009 a ČEZ, NWR a Unipetrol

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

ČEZ

ČEZ

Výsledky za 1H09 přinesou opětovně solidní čísla s očekávaným 17.1% nárůstem čistého zisku díky růstu prodejní ceny. Negativně (avšak limitovaně) se do výsledku projeví nižší odběr elektřiny v důsledku především snížené průmyslové výroby. Celkově bez vlivu výsledků, které očekáváme spíše neutrální, se u ČEZu víceméně jedná o to, jak se budou pohybovat ceny elektřiny - zjednodušeně se dá předpovídat dle cen ropy.

Investoři nadále sledují akviziční politiku. Diskuse kolem povolenek (jejich omezený nákup od roku 2013 – od 30% postupně do nutnosti kupovat 100% od 2020) se v podstatě ČEZu nějak významně nedotkne, protože právě ČEZ pravděpodobně bude schopen splnit vytýčené podmínky, s čímž investoři počítají. Relativně k západním sousedím se tím dosáhne lepších marží, protože ti budou muset kupovat povolenky v plné výši.

Krátkodobý výhled

Očekáváme, že se titul bude pohybovat v závěsu sentimentu trhu. Při očekávané lehké korekci by mohl titul atakovat 920 Kč hranici, nicméně neočekáváme žádné výrazné zakolísání a to žádným směrem.

NWR logo

NWR

V případě NWR je vidět silná zahraniční poptávka, která může být podpořena zprávami z ocelářského sektoru, kde na evropské úrovni došlo v květnu k lehkému plusu meziměsíčně po několika měsících poklesů – meziročně se stále jedná o velký pokles. Prozatím se jedná o první údaj, a proto bychom s nějakým komentářem o oživení v sektoru byli velmi opatrní.

Zajímavá může být reakce na výsledky, které naopak mohou být v meziročním srovnání velmi špatné. Provozní úroveň (EBIT) bude pravděpodobně v záporu za 2Q09 alespoň dle našich projekcí. Právě výsledky mohou přinést jistý tlak na cenu. Zlepšení hospodaření se dá očekávat za 3Q, kdy se již projeví úspory osobních nákladů – avšak zlepšení bude spíše stabilizační.

Bude zajímavé sledovat, jestli společnost udrží svůj výhled na těžbu, který se nám stále zdá velmi ambiciózní. Nadále se domníváme, že u NWR bude pravděpodobně z finančního pohledu zajímavý až rok 2010/11 převážně díky cenovému tlaku.

Krátkodobý výhled

Komoditní titul v závěsu cen ropy a uhlí – více bude afektovat až ke konci roku, kdy se budou stanovovat cenové rámce pro další rok – závislost na stavu ekonomiky. Nicméně zajímavá je situace s výraznou nákupní poptávkou ze zahraničí, kde ani úrovně nad 110 Kč nejsou dostatečné k oslabení nákupního apetitu.

Unipetrol logo

Unipetrol

Na trhu dokončil v průběhu předminulého týdne prodejní objednávku velký prodejce na úrovni 113 Kč, což otevřelo potenciál pro kupce, protože prodaný objem se velmi lehce vstřebal do trhu. Obchodní sdělení, jež je podpůrným prostředkem pro stanovení odhadů hospodaření je dle očekávání slabé a tudíž výsledky za 2Q09 budou dle očekávání rovněž velmi slabé.

Aktuálně pozitivní faktor pro titul lze nalézt jen ve faktu, že Unipetrol nezaznamenal žádné oživení a silně zaostává za indexem PX (od března 2009 o 40%), ale fundament tento fakt ospravedlňuje. Ani výhled prozatím není moc pozitivní, protože poptávka je stále slabá a náklady rostou s rostoucí ropou.

Krátkodobý výhled

Z relativního pohledu je společnost správně oceněna. A ani ostatní obdobné společnosti se aktuálně neteší výraznějšímu zájmu investorů. Očekáváme, že cena se bude nadále pohybovat v užším rozmezí 113 – 120 Kč bez výraznějšího zájmu.