Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a Unipetrol a Pegas
|

Krátkodobý výhled na české akcie: září 2009 a Unipetrol a Pegas

Potenciál a riziko jednotlivých akcií obchodovaných v systému SPAD pro následující týdny.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Index PX SPAD Unipetrol
Unipetrol logo

Unipetrol

Výsledky za 2Q09 poukázaly na slabost v sektoru. Výsledek na úrovni EBIT ve výši -272 mil. KČ byl dle očekávání, nicméně úroveň čistého zisku zklamala – čistá ztráta 359 mil. KČ vs. oček. -297 mil. KČ. Ani výhled dle očekávání nepřinesl žádné pozitivnější zítřky a indikuje, že slabost v sektoru bude nadále pokračovat a bude se projevovat i na hospodaření společnosti. Naproti tomu se bude Unipetrol snažit šetřit s náklady a to i formou optimalizace pracovní síly. Slabé výsledky i výhled dle očekávání podpořily realizaci zisků.

Co se týče fundamentu společnosti jsou karty jasně rozdány, nicméně co nás vede k zamyšlení se nad titulem je jeho relativní zaostávání za indexem PX. Současné podhodnocení vývoje indexu PX od začátku letošního roku odpovídá více jak 45%. Tento fakt může vést některé investory k zastavením se nad potenciální investicí.

Krátkodobý výhled

Oslabení titulu z důvodu nevýrazných a meziročně slabých výsledků k úrovním 120-130 KČ bychom považovali za zajímavé. Domníváme se, že zaostání za indexem PX může vést některé investory ke spekulativním nákupům. PŘípadnou investici bychom rovněž vnímali spíše z obchodního („tradingového“) pohledu. Pegas logo

Pegas

Výsledky za 2Q09 přinesly spíše pozitivní překvapení (čistý zisk 9,3 mil. EUR vs. oček. 8,8 mil. EUR). Lepší než očekávaná data dále podpořila současnou nákupní náladu na tomto titulu. Investoři vnímají pozitivně navyšování podílu dalších subjektů – viz. zvýšení podílu Wood & Co..

Je zde vysoký potenciál, že v případě Pegasu určití investoři akumulují své podíly a hodlají je konsolidovat pro větší vliv ve společnosti. Tato skutečnost bude dále pravděpodobně udržovat cenu na solidních úrovních. Titul je nadále obchodován s právem na hrubou dividendu 0,9 EUR/akcii – zhruba 5% hrubý div. výnos. Bližší termíny výplaty budou oznámeny na začátku září. OČekáváme, že rovněž v průběhu září bude poslední den s nárokem.

Krátkodobý výhled

Na současných cenách na úrovni 450 KČ jsme na titul neutrální - z pohledu našeho ocenění již neposkytuje žádný růstový potenciál. Nicméně úvahy ohledně konsolidace výraznějšího vlastnického podílu omezují výraznější prodejní potenciál.