Prorazí ropa support?
|

Prorazí ropa support?

Trh ropy v poslední době nabízí poměrně solidní příležitosti k vydělání a to jak pro intradenní tak pro poziční obchodníky. Černé zlato se během minulého týdne (7 – 11.9.) přiblížilo k technicky nejzajímavějšímu okamžiku za poslední půlrok.

Obchodování Trading Ropa Energetika

Graf 1 (D1): Silný uptrend na ropě Brent v posledním půlroce

Během druhého prázdninového měsíce se ropa dostala do chopu. Je vidět vznikající formace hlava a ramena. Spodní hrana formace je těsně pod 66USD, střední na 71 a horní na 75. Červená čára ukazuje support, podle kterého si cena razila cestu v posledním půlroce. Proto je třeba hlídat cenu přibližně 66USD, kde proběhne tvrdý souboj mezi medvědy a býky. Pokud dojde k proražení této hodnoty, bude to současně proražení šestiměsíční trend line, což by znamenalo zlomení uptrendu. Cena v takovém případě klesne až k 60USD za barel. Pokud k proražení nedojde, můžeme očekávat, že se spotová cena vydá zpět k 75 USD.

Překážkou v poklesu ceny ropy je stále oslabující dolar, nicméně dlouholetá pozorování sezonnosti dokazují, že se obvykle během září otočí uptrend z letních měsíců a cena ropy v posledních třech měsících roku klesá.

Graf 1: Pohled na denní graf ropy Brent

Ropa Brent denní

Pro zajímavost jsem vybral minulý týden (7 – 11.9.), který nabídl skutečně krásné okamžiky i pro intradenní obchodníky.

Graf 2 (H1): Týden od 7 do 11. září

V pondělí nedokázali medvědi stlačit cenu na nové low, což způsobilo, že během úterka opanovala trh býčí nálada, pod jejímž vlivem setrval trh až do středy. Během čtvrtka stála ropa jako přikovaná na přibližně 70USD. Avšak v tento den už není vytvořeno nové high, ale nove low! – první signál možného otočení trendu.

V pátek dopoledne byl trh jako obvykle klidný, ale pul hodiny před otevřením Wall Street začal Brent upalovat směrem nahoru. Tento attak nejvyšších týdenních hodnot byl odražen, což vyděsilo producenty a ti začali do trhu sypat prodejní objednávky. Ukázková Falling Star zformovaná v 16:00 upozornila na neodvratný obrat týdenního uptrendu.

Prolomení hranice 69USD za barel jenom spustilo další SL (stop lossy) a trh začal velmi prudce klesat. Poslední dva dny, které jsou v grafu vidět je pondělí 14.9. a část úterka 15.9.2009. Během pondělka bylo opět vytvořeno higher low, ale nové higher high z pondělka na úterý bylo vytvořeno gapem vzniklým kvůli rolování kontraktů. V každém případě se cena v tomto okamžiku nachází na 50% Fibonacciho retracementu, proto by vstup na long mohl být značně rizikový.

Graf 2: Pohled na hodinový graf

Ropa Brent hodinový graf