Celkový pohled na finanční trh na začátku září
|

Celkový pohled na finanční trh na začátku září

Září je statisticky nepříznivé, přesto nečekáme výraznější korekci.Současná výše akciových trhů by měla naznačovat jistý potenciál na realizaci zisků. Na druhou stranu přestáváme vnímat pocit nutnosti výrazné korekce.

Dow Jones

USA a výsledky

Rostoucí trend na trzích dále přetrval i v srpnu. Pozitivně se na akciích projevily jak makro data, která byla v souladu s očekáváním nebo nad ním, tak končící výsledková sezóna .

V USA byl horší jen Michigan Consumer sentiment index – index spotřebitelské důvěry – předstihový indikátor. Stabilizuje se realitní trh (alespoň poslední data jsou povzbudivá), otázkou zůstává budoucí chování amerického spotřebitele v prostředí rostoucí nezaměstnaností – největší hrozba vzhledem ke spotřebě – 70% HDP USA.

Výsledková sezona za 2Q09 přinesla i přes poklesy zisků (USA agregátně zhruba meziroční pokles zisků o 30%) silná pozitivní překvapení proti očekáváním (pozitivní překvapení oproti negativním 3:1 a lepší výsledky agregátně o 10%). Data měřena na indexu S&P 500.

Lepší se také výhled. Morgan Stanley zvýšila očekávání pro rok 2010, dno poklesu zisků se očekává již ve třetím čtvrtletí roku 2009 proti původně první polovině roku příštího. Indexy opětovně atakují nová krátkodobá maxima.

Investoři se zaměřují na pozitivní vnímání trhu a kladné hodnocení současných relativně zlepšených údajů nejen z americké ekonomiky, ale i z některých ekonomik z Eurozóny (Německo a Francie). Především poslední čísla z HDP za 2Q09 překvapila. Technicky jsou indexy opětovně na zlomových úrovních.

Dow Jones při prolomení úrovně 9500 bodů má dle letmého technického pohledu otevřeno na 10000 bodů, kde se dá očekávat silná rezistence – zřejmě až do konce roku. Máme před sebou září, které je z historického hlediska (a technické analýzy) hodnoceno spíše negativně díky tomu, že statisticky vykazuje prodejní signál.

I současná výše akciových trhů v kontextu ekonomické situace by měla naznačovat jistý potenciál na realizaci zisků. Nicméně stále jistá absence investic velkých portfoliomanažerů a uzavírání dlouhodobých „short“ pozic (spekulace na pokles) jen přiživují současnou pozitivní atmosféru. Navíc může dojít k efektu překvapení po návratu z dovolených, který se však dle našeho názoru již realizoval na konci srpna.

Středoevropský region a výhled

Fundamentálně je dle našich odhadů trh již relativně vysoko. Aktuální „sázka“ na prudké oživení v roce 2010 se nám zdá velmi optimistická. Z posledního vývoje je patrné, že investoři opětovně začali preferovat region CEE a to především ČR a Maďarsko.

V září se z makroekonomického pohledu investoři zaměří opětovně na ukazatele, které přinesou jak reálná aktuální data, která by měla potvrdit či vyhodnotit dřívější zlepšené předstihové ukazatele, tak další předstihové indikátory, které budou indikovat, v jaké fázi se bude ekonomika nacházet v nadcházejících obdobích.

Region bude v závěsu globálního dění či ho může jako doposud lehce předhánět. Omezení vnímáme především ve vnímání dalšího ekonomického vývoje. Ze současného tržního optimismu je patrné, že očekávání oživení již v druhé polovině tohoto roku jsou poměrně vysoká. Nadále pro rok 2010 jsou názory ještě pozitivnější. My jsme v tomto ohledu výrazně konzervativnější.

Nicméně ochota zvyšovat podíl finančních prostředků v akciových investicích je nesporná – poslední údaje akciových fondů hovoří o zvyšování přílivu nového majetku. Dodatečně, uzavírání dlouhodobých krátkých pozic podporuje aktuálně trh. Příkladem může být třeba CME, které od dob největšího pesimismu snížilo podíl krátkých pozic dle posledního povinného hlášení na polovinu a je aktuálně zhruba na průměru amerických titulů.

Celkově vnímáme region jako relativně předražený a současné úrovně nám přijdou jako zajímavé pro redukci pozic. Na druhou stranu přestáváme vnímat pocit nutnosti výrazné korekce, respektive nevíme, odkud by se rekrutovali prodejci – pouze realizace krátkodobých zisků.