Pět investičních rizik pro rok 2010
|

Pět investičních rizik pro rok 2010

Rok 2010 se na akciových trzích pomalu, ale jistě rozjíždí a pro investory bude důležité si připomenout, jakým rizikům čelili v roce 2009. I když se zdá, že to nejhorší je za námi, je zde ještě mnoho nebezpečí, které může vývoj na trzích zvrátit. A ve většině případů se neliší od rizik, která hrozila v minulém roce.

Státní dluhopisy Světové akcie Investování

1) Analytici

Bylo by nemoudré si myslet, že nám analytici z Wall Street svými analýzami prokázali kdovíjakou službu. Opak je pravdou. Za každou důležitou zprávou a zvratem v ekonomickém dění posledních let zaostávali o dny, ne-li o týdny. Největším rizikem pro rok 2010 ze strany analytiků je jejich býčí nálada. Laťku pro vývoj americké ekonomiky nastavili tak vysoko, že bude jen stěží překonatelná.

2) Stimuly, stimuly, stimuly

Nikdo snad nepochybuje, že by k obratu v ekonomické krizi nedošlo, kdyby nezasáhly vlády jednotlivých zemí. Pomoc bankám, výkup domů, pomoc automobilkám, to vše pomohlo ke zlepšení situace na celém světě. Ovšem utrácení ze strany vlády není tou pravou cestou k prosperitě. Vlády budou i nadále krmit ekonomiku penězi a to může vést až k závěru, že si akciový trh nedokáže poradit bez velké pomoci státu. To ho jistě oslabí a investoři už mu nebudou tolik důvěřovat. To by pro další vývoj bylo jedno z hlavních negativ.

3) Cokoliv z Číny

Z Číny se v průběhu recese stala nová naděje světové ekonomiky. Kromě celé čínské ekonomiky jde nahoru i spotřeba, nebo průmyslová produkce. Úctyhodná je i čínská rozvážnost ve fiskální politice. Čína tak vyzrála v ekonomiku, kterou by jí mohla závidět kterákoli jiná země. Co by se tedy mohlo pokazit? To nikdo nedokáže odhadnout, ale jisté je, že pokud se pokazí cokoli, co souvisí s čínskou ekonomikou, akciové trhy půjdou o procenta dolů.

4) Všemocný trh s dluhopisy

Nízké úrokové sazby a silný dluhopisový trh pomohli stabilizovat světovou ekonomiku. Ovšem pokud budou Spojené státy a Japonsko tisknout další cenné papíry, riziko na tru s dluhopisy se bude zvětšovat. Navíc, investoři už nebudou tak dlouho snášet náznaky hrozící inflace. Pokud se kterákoli země začne zbavovat především amerických dluhopisů, tak by to znamenalo jediné – FED by už nemohl zastávat tak příznivý postoj k investorům.

5) Banky - A to všechny

Situace je snad nejhorší ve Spojených státech. Tam už zkrachovalo několik desítek bank a obavy jsou největší právě proto zde. Situace je o to složitější, že stále pokračuje bitva mezi přežitím bank samotných a poklesem půjček. Banky zastávají i nadále politiku přísných věřitelů a chtějí tak minimalizovat vliv rizikových úvěrů na účetní rozvahu, maximalizovat kvalitu zisků a minimalizovat závislost na vládě. Mezitím královna amerických bank - FED, drží základní úrokovou sazbu na historickém minimu. Tato situace se podle analytiků může protáhnout na několik let a není to tedy pouze problém roku 2010.

Zdroj: Pragmatic Capitalism