Akcie pojišťovny AIG: Bezcenné?
|

Akcie pojišťovny AIG: Bezcenné?

Americká vláda i AIG si to myslí. Tak proč se obchodují za 29 dolarů na akcii?

Světové akcie

Kenneth Feinberg je právní zástupce pověřený kontrolou odměn vedoucích pracovníků firem pobírající peníze ze záchranného vládního fondu TARP. Feinberg si vybral akciové kompenzace jako hlavní náplň svého programu u firem z fondu TARP, které reguluje.

Vyplácet odměny v akciích raději než v penězích by mělo podpořit vrcholové pracovníky, aby dávali přednost cílům společnosti nad jejich osobními zájmy.

Bylo ale překvapivé, když představitelé AIG namítali, že akciové odměny v jejich případě nebudou fungovat, protože akcie AIG jsou v podstatě „bezcenné.“

Místopředsedkyně představenstva AIG Anastasia Kelly to Feinbergovi zdůraznila následovně:

"Vedoucí pracovníci u AIG, kteří nedostali zadržené bonusy, odmítli přijmout akcie jako část jejich výplaty. Všichni chtějí hotovost. Jejich představa je, že akcie AIG (které se v létě a začátkem podzimu obchodovaly kolem 40 dolarů za akcii) jsou bezcenné. Proto by měli pracovníci u AIG obdržet takovou kompenzaci, ve které vidí alespoň nějakou hodnotu."

aig akcie

Steve Brill vysvětlil, že se na tom shodla také newyorská pobočka FEDu: Akcie AIG jsou bezcenné.

AIG proto navrhlo vyplatit vedoucí pracovníky se speciálním „košem“ akcií, který by zahrnoval jen hodnotu čtyř ziskových divizí. Bylo plánováno, že tyto divize budou odprodány. Feinberg s tímto plánem nakonec souhlasil.

Dalo by se předpokládat, že se za takových okolností hodnota akcií AIG dramaticky propadne. Ale i dnes se stále pohybuje okolo 29 dolarů za akcii.

Přestože samotná společnost i vláda stále naznačují, že akcie AIG jsou bezcenné. V říjnu oznámila AIG, že od kompenzací ve formě akcií se budou zaměstnanci držet stranou, protože vědí, že akcie nemají „žádnou hodnotu.“

Když se Feinberg snažil udělat za celou situací tečku, New Yorský FED dal AIG za pravdu, že jejich akcie jsou bezcenné. Přesto hodnota akcií nebyla nikdy na nule. (Blížila se k 1,16 dolarům za akcii, ale AIG provedla konsolidaci akcií 20:1 a sloučila 20 původních akcií v jednu za 23 dolarů.)

Ale proč mohou mít akcie AIG stále nějakou hodnotu?

Samotná společnost a New Yorský FED pomohli Finebergovi vytvořit speciální balíček akcií, které budou darovány jen vedoucím pracovníkům.

Ale přestože akcie byly „bezcenné“, AIG se zničehonic rozhodlo, že akcie nejsou zase až tak špatné. Ve zprávě akcionářům z 24 prosince stojí: „AIG se rozhodlo využít akciové jednotky odrážející hodnotu akcií AIG za jako základ pro bonusy vrcholových pracovníků za rok 2009, které budou vyplaceny v hotovosti v den převoditelnosti, stanovený dle interního memoranda.“

Ani není potřeba zmiňovat, že se AIG neobtěžovalo vysvětlit proč. Také je zřejmé, že se AIG obrátilo na Feinberga s žádostí o možnost vyplatit bonusy v běžných akciích, raději než v uměle vytvořeném koši, o který usilovala dříve A. Kelly.

Report pro akcionáře naznačuje výraznou změnu v plánech generálního ředitele – Roberta Benmosche v přístupu k vládou zachráněné společnosti. Ten se vůbec nesnaží společnost shazovat.

Za předchozího ředitele Eda Liddyho nebylo vůbec představitelné, aby si někteří pracovníci vybírali kompenzaci ve formě akcií, protože akcie byly přeci „bezcenné.“

Všichni, kteří je tehdy drželi za 28 dolarů na akcii, vypadali jako blázni, nyní se ale zdá, že věděli o AIG něco více než většina z nás.

Co se změnilo v plánech AIG? Společnost měla ukončit své závazky v kontraktech, rozprodat hodnotná aktiva a přestat podnikat v současné formě.

Ale Benmosche už zastavil plán na primární úpis akcií Chartis, jedné ze ziskových divizí. Vypadá to, že se Benmosche snaží zbavit obrovských závazků finanční divize AIG a zbývající ziskové části společnosti ponechat pohromadě.

Málokdo si povšimnul, jaký zajistil Feinberg systému odměn: Pokud AIG splatí fondy z TARP během jednoho roku, pracovníci mohou prodat jednu třetinu akcií už po roce a nemusí to být po dvou. Každá další třetina akcií může být prodána rovněž o rok dříve.

Pokud by se AIG zbavovala ziskových divizí, bylo by možné upsat nové akcie takovým způsobem, aby současní vedoucí pracovníci měli zajištěny hodnotné akcie v těchto nových společnostech, výměnou za původní „bezcenné“ akcie AIG.

Ať už se děje cokoliv, musíme si uvědomit, že AIG není jen veřejnou společností, ale z 80 % je vlastněna americkou vládou.

Pokud se AIG nějak podaří zanechat daňové poplatníky s dluhy a závazky, zatímco výkonným pracovníkům zajistí benefity a bonusy z profitujících jednotek, bylo by to tak nevídané, jako doposud bezprecedentní rozsah vládní pomoci.

Je to ale jediným vysvětlením, proč se pracovníci AIG snaží (dokonce žádají) o výplatu ve formě akcií, přestože vláda i samotná společnost před několika měsíci naznačovala, že akcie AIG jsou bezcenné.

Zdroj: Smartmoney.com