7 důvodů, proč kupovat brazilské akcie
|

7 důvodů, proč kupovat brazilské akcie

Brazílie, to není jen karneval v Riu, fotbalový tým a Copa Cabana. Brazílie má také silnou měnu. Brazilský reál je dokonce jednou z nejatraktivnějších měn na světě.

Právě síla měny se odráží i v pozici a zdraví celé ekonomiky příslušné země. Brazílie je v současnosti v záviděníhodné pozici, kdy je minimálně zadlužena a tempo ekonomického růstu je naopak vysoké.

Brazílie

Brazílie tak může být jednou z investorsky nejzajímavějších zemí. Má jeden z nejpříznivějších poměrů rizika vůči zhodnocení investice. Proč?

1. Inflace rapidně zpomaluje. Centrální banka vše usnadňuje. A Brazílie, jako jedna z mála, může nabídnout více jak 12procentní výnos z 10letého dluhopisu.

2. Jedinou změnou v posledních měsících bylo zářijové zvýšení hodnocení země ze strany agentury Moody's. Ostatní agentury se přidaly a v rámci příštího ekonomického vývoje Brazílii velice věří.

3. Inflace 4 procenta. A stále klesá. Je nejnižší za posledních deset let.

4. Brazilský rozpočet je stabilní. Deficit je minimální – okolo 1 procenta hrubého domácího produktu.

5. Koeficient zadluženosti je příznivý. 12 procent připadá na hrubý externí dluh a 43 procent na vládní dluh. Základní úroková sazba brazilské cenrální banky

6. Brazilský reál posiluje. Za rok 2009 o celých 27 procent. To vše díky vyváženosti vývozních a dovozních cen.

7. Krátkodobá úroková sazba je 4,5 procenta. Výhled pro rok 2010 přitom dává pouze minimální prostor pro růst – půl procenta. To vede řadu analytiků k tomu, že vnímají brazilskou měnu medvědíma očima.

Největším rizikem pro Brazílii je tak globální vývoj. Pokud by se problémy nevyhnuly Asii, znamenalo by to mimo jiné propad komoditního trhu. A ten by postihl právě Brazílii velice silně.

Jejím hlavním vývozním artiklem totiž není světoznámá káva ani fotbalový tým, ale železná ruda. A jejím největším odběratelem je Čína, která svou poptávkou táhne brazilskou produkci. Propad čínské výroby však zatím, zdá se, nehrozí.

Jak investovat do brazilských akcií?

Podílové a indexové fondy

EMIF Brazil KBC

Parvest Brasil

iShares MSCI Brazil Index (EWZ)


Zdroj: Pragmatic Capitalism