Erste bank: Analytikům se stále líbí
|

Erste bank: Analytikům se stále líbí

Image finančníků na Wall Street sice v posledních letech odložila svou neprůstřelnou vestu, přesto se jen málo změnilo na tom, že na některých adresách v této ulici stále sídlí loutkáři globálních akciových trhů.

Akcie ČR

Až ostentativně názorným příkladem bylo předvčerejší obchodování s Erste: Budiž růst, zazněla vůle Goldman Sachs, jenž akcii zařadil na svůj „conviction buy list,“ tedy své růstové favority.

„Jsme přesvědčeni, že Erste nabízí na současných úrovních značnou fundamentální hodnotu,“ objevili Goldmani znovu Ameriku a strhla se řetězová nákupní reakce.

Pojďme se podívat na agregaci doporučení za poslední tři měsíce se zahrnutím nových reportů a určeme novou hodnou R-FACTOR.

R-FACTOR

investiční doporučení jsme pro větší přehlednost zjednodušili do pěti stupňů (buy, overweight, neutral, underweight, sell) a přiřadili jsme jim číselné hodnoty (1-5), hodnoty jsme zprůměrovali a výsledkem je jedno key-number, které hledáte a zanedlouho budete moci porovnat v rámci SPADových emisí. Ukazatel nabývá hodnot od 1 do 5 (1 znamená „buy,“ 5 znamená „sell,“ čím blíže tedy bude ukazatel jedné, tím je podle analytiků atraktivnější a naopak).

Pokud se podíváme na cílové ceny vydané v posledním měsíci, vyvstane před námi spíše než co jiného extrémně široká plejáda názorů na střednědobý globální vývoj ekonomik.

Krom cílové ceny 40 EUR (1046 CZK), který Erste dostala od Goldman Sachs, se na adresu banky vyjádřil i Sal. Oppenheim, a to o poznání kritičtěji: cílová cena 29 EUR (757 CZK) zrovna Erste do pozice horkého investičního tipu nestaví.

Průměrné cílové ceny z reportů od Silvestra činí 33,76 EUR (881 CZK), což v přepočtu dle aktuálního kurzu znamená prostor pro poměrně silný růst – potenciál ukazuje k téměř 18 %.

Sledujte aktuální vývoj akcií Erste

Nová hodnota R-FACTOR činí 2,8, což znamená mírné zlepšení oproti předcházejícím 2,85, ovšem stále primárně implikuje akcii "držet" a nezvyšovat váhu banky v portfoliu. P

Proti ovšem opět jde velmi příznivý vztah mezi průměrným cílem a tržní cenou, při korekci by úvaha o nákupu nemusela být lichá.

Jak si vedou ostatní SPADové akcie podle R-faktoru:

 1. Telefónica O2 2,27

 2. ČEZ 2,3

 3. Komerční banka 2,57

 4. Unipetrol 2,71

 5. Erste Bank 2,8 (dříve 2,85)

 6. VIG 2,88

 7. CME 2,9

 8. Pegas 3

 9. CME 3,29

 10. Orco 4,67

 11. ECM 5