Morgan Stanley: Řecko je trojským koněm Evropy
|

Morgan Stanley: Řecko je trojským koněm Evropy

Řecko se zmítá v krizi. Neohrožuje však jen sebe. Jeho problémy totiž negativně působí na euro a kazí pověst Evropské centrální bance. Evropa přitom během ekonomického zotavení musí být konkurenceschopná.

Nouriel Roubini ECB Řecko Španělsko
Schodek rozpočtu Řecka

Řecko hrozí Evropě hned v několika směrech. Kazí důvěru nejen v sebe, ale také v celou eurozónu, potažmo Evropskou unii. Podle Morgan Stanley se řecká krize podepisuje především na:

  • důvěryhodnosti řecké vlády, která není schopna plnit své cíle;

  • důvěryhodnosti institucí EU, které nejsou schopny se vypořádat se slabým hráčem, jako je Řecko;

  • důvěryhodnosti evropské měny, která závisí na jednotném dodržení Paktu stability a růstu.

Pro Evropu je klíčový dopad na euro. To je pod tlakem od doby, kdy ratingové agentury začaly snižovat hodnocení a výhled evropských zemí. Ve většině případů přišly tyto negativní zprávy po očekávaných propadech finančního sektoru.

Síla eura by se měla v plné síle projevit až potom, co na sebe měnový trh převezme zodpovědnost za zbytek všech slabších zemí eurozóny, především Řecka. Za celou historii společné evropské měny nenastala situace, kdy by ECB nebo měnový trh samotný nechaly nějaký slabší stát bez pomoci.

Situace se však pomalu mění. Už dnes je patrná neochota některých silných států pomáhat slabším. Společné fondy by přitom Řecku mohly pomoci z nejhoršího.

Podle slov šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta by se v žádném případě neměla měnit politika centrální banky pro nekompetentní státy. A to i přesto, že se několik evropských ministrů financí již nechalo slyšet, že by Řecku pomocnou ruku nepodali. Mnoho investorů však věří, že se Řecko i přes krizovou situaci během několika let dostane z nejhoršího. Zásadní bude postoj ECB. Nehledě na pomoc zvenčí totiž bude řecká ekonomika pod obrovským tlakem a s největší pravděpodobností způsobí další oslabování eura a další negativní náhled na celou Evropskou unii a eurozónu.

Další hrozba? Roubini označil Španělsko

Španělsko nezaměstnanost

Řecko není jedinou zemí, která ohrožuje ekonomickou budoucnost společné Evropy. Profesor Nouriel Roubini, jehož hlasu naslouchá velká většina ekonomické veřejnosti, na konferenci v Davosu uvedl, že by Španělsko mohlo znamenat větší hrozbu než Řecko.

"Není to otázkou letošního roku, ale v horizontu dvou let by mohly ze Španělska vzejít velice vážné problémy pro celou eurozónu," řekl konkrétně známý americký pesimista.

Španělsko je čtvrtou největší evropskou ekonomikou. Potýká se s vysokou nezaměstnaností a slabým bankovním sektorem. Nezaměstnanost za poslední měsíce vzrostla na hrozivých 18 procent, tedy téměř dvojnásobek hodnoty celé EU.

Důvěryhodnost španělské ekonomiky a její schopnost splácet své dluhy se tak rychle snižují. Proto Roubini a řada jiných analytiků považuje Španělsko za další velký problém společného evropského ekonomického prostoru.

Zdroj: Morgan Stanley