Akcie: Ztrátový leden = ztrátový rok?
|

Akcie: Ztrátový leden = ztrátový rok?

Akciím se leden nepovedl ani na vyspělých, ani na rozvíjejících se trzích. Podle burzovního almanachu mohou lednové ztráty s velkou pravděpodobností předznamenat celoroční negativní skóre pro akciové investice. Mají investoři věřit dlouhodobé statistice, nebo bude letošní leden, podobně jako loňský, výjimkou z pravidla?

Světové akcie

Řada burzovních analytiků říká, že tzv. lednový efekt nebude mít žádný větší význam než loni, kdy akcie sice propadly o přibližně 9 procent, celoroční výsledek však přinesl vynikající 23procentní zhodnocení.

Proto se hodně investorů domnívá, že trh bude přepisovat historické poučky a statistiky také letos, a tak by se lednové kurzové ztrátě nemělo věnovat tolik pozornosti.

vývoj akcií leden 2010

"Nikdy si neberte lednový efekt příliš k srdci," říká Matthew Tuttle, ředitel investiční společnosti Tuttle Wealth Management.

Tuttle si myslí, že letošní pokles reflektuje regulační zásahy, které navrhuje Obamova administrativa, a obavy ze zpřísnění úvěrových podmínek v Číně. "Nemyslím si, že to bude mít vliv na vývoj cen akcií ve zbytku roku," shrnuje svůj výhled Tuttle.

Na Wall Street zavedené přísloví: "Jak se daří akciím v lednu, tak se jim bude dařit po zbytek roku," je podle řady investičních stratégů spíš předsudkem, který neodráží dynamiku současného vývoje na burzovních parketech.

Investoři by však přesto neměli historii ignorovat.

Leden má v burzovním almanachu stále velmi silný "historický otisk", kdy trh replikuje tržní pohyby ve třech ze čtyř let.

Minulý rok byl prvním rokem v historii amerického akciového indexu S&P 500, kdy silný lednový pokles nepřinesl prohloubení medvědího trhu.

Přece jen existuje záblesk naděje pro rok 2010. Když totiž leden odstartuje na newyorské burze pěti růstovými dny v řadě, tak v 31 z posledních 36 letech zakončily akcie rok v plusu. Tento rok patří právě mezi ty, které měly zkraje ledna pětidenní růstovou šňůru.

"Vůbec mě neznepokojuje, že lidé z lednových ztrát vyvozují celý ztrátový rok," říká Richard Sparks, hlavní analytik Schaeffer's Investment Research.

"Hodně investorů si také myslí, že po loňském silném růstu musí přijít korekce, ale jsem přesvědčen, že akcie se odrazí a znovu porostou," doplňuje Sparks. "Dokud budou sazby okolo nuly, akciím se povede dobře."

A sazby mohou vydržet u nuly hodně dlouho, alespoň podle analytiků Bank of America-Merrill Lynch, kteří odhadují první růst sazeb ve Spojených státech až na březen 2011.

Zdroj: CNBC