Kass: 20 překvapení pro rok 2010
|

Kass: 20 překvapení pro rok 2010

Douglas Kass je jeden z mála respektovaných burzovní guru, který minulý rok správně předpověděl březnové dno na akciových trzích. Co může podle Kasse překvapit investory v letošním roce?

Americký dolar Světové akcie

1. Výrazný růst korporátních zisků v prvním čtvrtletí 2010

Díky výraznému omezováním nákladů a pozitivními ekonomickým zprávám budou firmy v půlce ledna a začátkem února zlepšovat výhled hospodaření. Meziročně vzrostou kvartální zisky o 100% a celkové HDP za první čtvrtletí vyskočí na 4,5%. Ačkoliv manažeři, ekonomové a analytici budou zvyšovat odhad zisku na akcii, akciový trh neodpoví výrazným růstem a index S&P zůstane na jaře 2010 v úzkém pásmu 1 050 a 1150 bodů.

2. Nedojde k oživení zaměstnanosti a na trhu nemovitostí

Rostoucí HDP v prvním čtvrtletí (až 4,5%) je dosažitelné i přes skomírající nemovitostní trh a vysokou nezaměstnanost. Firmy dále omezují náklady a nemají snahu nabírat zaměstnance na dlouhou dobu.

3. Americký dolar vyskočí výše

Poté, co dolar oslabil mezi lety 2001 a 2008 o 40% a dále oslaboval posledních devět měsíců roku 2009, dojde k obratu. Nedávné posílení dolaru bude pokračovat v prvním kvartále 2010 a překvapí mnoho účastníků trhu. První tři nebo čtyři měsíce nového roku bude americký dolar jedna z nejsilnějších světových měn.

4. Cena zlata se propadne

Začátkem druhého čtvrtletí se cena zlata propadne až k 900 dolarům za unci. Společnosti obchodující se zlatem vykáží výrazné ztráty a celý sektor bude patřit mezi ty nejslabší. John Paulson, manažer hedgového fondu, opustí plán na založení nového fondu se zlatem.

5. Centrální banky utáhnou měnovou politiku dříve, než je očekáváno

Čína utáhne měnovou politiku v březnu, když bude čelit inflaci blížící se 5 procentům. O měsíc později zvýší FED sazby o 50 bazických bodů, což se později ukáže jako chybná politika.

6. Mír na blízkém východě bude u konce, když Izrael zaútočí na Irán

Do poloviny roku zaútočí Izrael na íránská jaderná zařízení. Američtí spotřebitelé budou utrácet daleko méně, maloobchodní tržby se propadnou a míra spoření dosáhne 10%.

7. V první polovině roku se akcie propadnou do 10%

Na základě nových geopolitických tlaků a omezených růstových očekávání dojde k poklesu akcií, především kvůli rostoucím obavám z bubliny. Pokles hlavních indexů nebude tak výrazný, méně než 10% v porovnání s koncem roku 2009.

8. Goldman Sachs se stane soukromou společností

Akcie Goldman Sachs spadnou na 125 dolarů za akcii, do úrovně, kde může Warren Buffett uplatnit warranty, získané investicí své společnosti Berkshire Hathaway do Goldman Sachs koncem roku 2008. Warren Buffett se sdruží s Goldman Sachs a převezme danou investiční firmu. Obchod bude dokončen koncem roku.

9. Růst amerického HDP v druhém pololetí 2010 bude chabý

Transakce s Goldman Sachs stabilizuje trhy, které budou rozrušeny konfliktem na Blízkém východě, pokračujícím přes léto a začátkem podzimu. Americké diplomatické snahy uvolní napětí na blízkém východě, ale slabý růst HDP v druhé polovině roku a nezaměstnanost mezi 9,5 až 10 procenty omezí růst trhů a ponechá ceny akcií celou dobu téměř na stejných úrovních. Za celý rok vykáže index S&P500 desetiprocentní pokles, zatímco obecným konsenzem je desetiprocentní růst.

10. Bude se dařit akciím citlivým na úrokovou míru, propadákem budou kovy

Sektor utilit (rozvodných závodů) bude nejvýkonnějším sektorem na americkém akciovém trhu v roce 2010. Na druhou stranu zlaté akcie na tom budou nejhůře.

11. Výnosy vládních dluhopisů klesnou

Výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů klesnou po prvním čtvrtletí ze 4% na 3% a přibližně na těchto úrovních zůstanou do konce roku. I přes obavy z dopadu inflace a úrokových měr se bude v roce 2010 lépe dařit dluhopisům než akciím. V průběhu roku vznikne mnoho dluhopisových indexových (ETF) fondů, vytvářejících spekulativní bublinu na dluhopisových trzích, která bude záležitostí roku 2011.

12. Warren Buffett oznámí svého nástupce

Warren Buffett oznámí, že předává kontrolu nad Berkshire někomu jinému, kdo je "mimo" společnost. A také řekne, že na valné hromadě v roce 2011 oznámí jméno svého nástupce v Berkshire Hathaway.

13. Porostou obvinění z „insider tradingu“

Americká komise pro cenné papíry (SEC) vypoví o existenci rozsáhlé výměny tajných neveřejných informací. Mnoho známých investičních fondů je do podvodů zapleteno a odhalí se, že dlouhodobě po desetiletí získávaly důvěrné informace od předních obchodovaných společností.

14. SEC povede boj proti poplatkům investičních fondů

Americká komise pro cenné papíry (SEC) navrhne omezení poplatků investičních fondů. Tím utrpí akcie firem, zabývajících se správou majetku.

15. Komise pro cenné papíry omezí spekulace na pokles

Po oslabujících akciích v druhém čtvrtletí vyhlásí americká Komise pro cenné papíry (SEC), výrazný zákaz spekulací na pokles tzv. „short selling“.

16. Více rozruchu okolo hedgových fondů

Dva nejúspěšnější manažeři hedgových fondů oznámí odchod do důchodu a konec fondu. Jeden z nich odejde kvůli slabé výnosnosti fondu, druhý kvůli právním problémům.

17. Pandit bude v Citigroup nahrazen Cohenem

Výkonný ředitel Citigroup, Vinkram Pandit, bude nahrazen původním předsedou Shearson Lehman Brothers, Peterem Cohenem. Cohen vymění mnohé zaměstnance na vedoucích pozicích a dosadí za ně své kolegy z Ramius Partners. Sandy Weill se navrátí do Citigroup jako konzultant.

18. Zmatek v oslabené Republikánské straně

Sarah Palin oznámí, že přestala žít se svým manželem a ponechá Republikánskou stranu v rukou bývalého guvernéra Massachusetts, Mitta Romneyho. Zlepšující se ekonomická situace začátkem 2010 navrátí prezidentu Obamovi jeho předvolební oblíbenost. I navzdory klesajícím trhům zavládne v zemi po blízkovýchodním konfliktu vlna populismu, projevujícího se v legislativě a národním duchu. Oživení oblíbenosti Demokratické strany povede k drtivému vítězství v listopadových průběžných volbách.

19. Tiger Woods - comeback

Tiger Woods a jeho život se vrátí do normálu začátkem roku 2010 a rozhodne se zúčastnit PGA Tour. Když oznámí, že jeho žena je těhotná a očekává třetí dítě, dostane se jeho popularita na rekordní úroveň. Podepíše nové, dosud nevídané kontrakty, které mu zajistí pro rok 2011 rekordních 150 milionů dolarů.

20. New York Yankees budou prodáni investiční skupině vedené Jackem Welchem

Rodina Steinbrenner se z majetkových důvodů rozhodne prodat New York Yankees investiční skupině vedené bývalým předsedou General Electric, Jackem Welchem.

Zdroj: thestreet.com