Société Générale: Medvědí trh si jen dal pauzu
|

Société Générale: Medvědí trh si jen dal pauzu

Akciové indexy za poslední měsíc předvedly významné růsty. Albert Edwards, stratég banky Société Générale, však brzdí jakýkoli optimismus. Trhy podle něj od začátku léta pouze zkorigovaly svou extrémní přeprodanost a chystají se na nástup dlouhodobého medvědího trhu.

Medvědí trh Světové akcie
Vývoj světových akcií

Jak to tak bývá, sám trh píše nadpisy ekonomických rubrik. Data z ekonomiky jsou interpretována tak, aby to vyhovovalo aktuálním pohybům trhů. Když dochází k technické rally, média se věnují údajům, které před několika týdny ignorovala.

Vývoj amerických akcií sledujte zde

Aktuální vysoký podíl optimistů mezi investory považuje Société Générale za varovný signál. Důležité indikátory totiž naznačují další zpomalování ekonomiky.

Vývoj evropských akcií sledujte zde

Například zatímco index ISM ve Spojených státech v září klesl na 54,4 bodu, nedokončené průmyslové objednávky spadly hluboko pod 50 bodů na 46,5 bodu. To se naposledy stalo v říjnu 2007, tedy měsíc před oficiálním začátkem hluboké recese.

Ještě horší situace je v Japonsku – průmyslová výroba propadá 3 měsíce v řadě. Jak PMI, tak nové objednávky jsou pod hladinou 50 bodů, což signalizuje recesi.

Vývoj japonských, ruských a čínských akcií sledujte zde

Japonsko je navíc podle Société Générale velice citlivé na cykly v ekonomice. A podobně jako japonské technologie odstartovaly pád NASDAQu v roce 2000, japonský index PMI většinou předchází propadu amerického ISM a globální recesi.

Zdroj: Financial Times