Jak nezabloudit ve finančním světě? 6 rad pro každého

Svět peněz umí být hodně tvrdý. Nestačí se soustředit jen na čísla a grafy, důležitá je i sociální inteligence. Pokud si myslíte, že v ní máte mezery, neskládejte ruce do klína – cit pro situace a mezilidské vztahy se dá tříbit. Nabízíme půltucet rad, které mohou znít banálně, ale zároveň popisují fungování těch nejlepších manažerů.
Neopouštěj staré známé pro nové
Nehledě na to, jako máte ve firmě pozici, se budete seznamovat se spoustou lidí. Jak moc si je pouštět k tělu?
Pokud budete podnikat na vlastní pěst, budete řešit hlavně své obchodní partnery. Ve větším týmu pak i lidi z vlastní firmy. Organizovat si vztahy s nimi bude pro vás zásadní dovednost.
Jako jindy v životě, i v byznysu budete potřebovat úzký okruh těch "nejbližších". V rodinné firmě to bude rodina, ve větší firmě váš tým, kolega a podobně. Pokud na někoho, tak právě na ně spoléhejte ve svém rozhodování. Budete potřebovat stále nové kontakty, ale snažte se je důkladně prověřit, než je zahrnete do okruhu těch "svých".
Bacha na pusu
Finanční instituce fungují v zásadě hodně hierarchicky. Pokud jste na nižší pozici a chcete nahoru, dávejte si pozor, co říkáte těm a o těch nad sebou.
Na nižších pozicích často pracovníci nemají přístup ke všem informacím. Jejich domněnky a snaha o aktivitu tak mohou těm s širší paletou informací připadat nevhodné.
Když po vás jako svém podřízeném někdo bude chtít názor, jste proto ve složité pozici – musíte vycházet z toho, co víte, ambice vám budou kázat dát najevo někdy až přílišnou snahu, ale stále se musíte udržet v mezích své zodpovědnosti a pole působnosti.
Proto si některé věci nechávejte pro sebe. Neskrývejte chyby, nezamlčujte a nestyďte se za své silné stránky. Ale dávkujte je postupně. A když se vás nadřízený zeptá, co si o něm myslíte, buďte trochu diplomatičtí. Jako nováčci zkrátka nemůžete bojovat rovnou s generály.
Naučte se stanovovat si priority
Každý den se objeví nějaký ten požár, který bude potřeba hasit. Proto je potřeba se naučit rozumět tomu, který požár "pálí nejvíce".
Proto haste nejprve požáry svého nadřízeného a lidí, kteří jsou klíčoví pro vás byznys. Nejde jen o řešení problémů, ale obecně úkolů.
Co když je toho zkrátka moc? Tak nejprve odstraňte ty největší rušivé momenty, jinak budete svoje priority muset přehodnocovat obden.
Hlavně pro nováčky může být svět financí hodně náročný. Úkoly se hrnou na stůl celý den a na člověka působí velký tlak. V tu chvíli je zásadní, aby měl váš šéf na stole hotové to podstatné. Z jeho rozhodnutí vyplývají vaše bonusy, reference a kariérní postup.
Sledujte svůj cíl za každou cenu
Ve finanční sféře, ale i jinde, bývá složité se soustředit na své cíle. Agenda někdy člověka zcela zahltí. Ale pokud jste dobří, věřte si a sledujte své cíle za každou cenu.
Je to podstatné na každé úrovni řízení firmy. Pokud své sebevědomí a pozici opíráte o své výsledky, je všechno v pořádku. Nesmíte však sklouznout k aroganci.
Naopak si také nesmíte stále jen stěžovat a protestovat ve chvíli, kdy vaše výsledky a pracovní výkony pokulhávají. Začněte u sebe.
Dokud se nestanete šéfem, je pro vás klíčová spolupráce se všemi pracovníky na své úrovni i nad sebou. A jakmile se po firemním žebříčku vyšplháte až na vrchol, musíte k tomu připojit schopnost vést a motivovat podřízené a jednat s klíčovými partnery.
Pro detail nezapomeňte na celek
Svět financí je hodně široký. Ovlivňuje velkou většinu světového dění. Bohužel čísla, se kterými pracuje, se mění daleko rychleji než svět "tam venku". Proto nikdy ukvapeně neměňte široké strategie a priority kvůli zdánlivě důležité drobnosti.
Výzkumy prokázaly, že zaměstnanci, kteří dokáží lépe zvládat své emoce, jsou vhodnější pro práci ve stresujícím prostředí plném změn, kterým jsou "finance" typické. A bývají proto lépe oceněny svými zaměstnavateli.
Na začátku kariéry proto řešte hlavně to, co řeší váš šéf. Nemusíte mu lézt do zadku, ale zkrátka z agendy svých nadřízených čerpejte svou vlastní. S kariérním postupem se bude i po vás chtít, abyste dokázali vytvářet vlastní strategie a postupy, které budou vhodné a výhodné pro celou firmu.
Pro váš postup tak bude klíčové, jak dokážete představit své vize v rámci celé firmy a jak je budete umět realizovat (vytvářet plány a postupy pro jejich uskutečnění).
K podřízeným se chovejte s úctou
Během cesty nahoru firemní hierarchií mnozí zapomenou na ty "dole".
Na jejich práci (viz předchozí rady) často závisí úspěch vaší strategie, dosažení vašich cílů. Musíte je tedy motivovat a vysvětlit jim situaci tak, aby opravdu "kopali za svůj, tedy váš tým".
Finanční společnosti, a nejen ty, často v rámci spolupráce sledují nejen vás jako manažera, ale i celou strukturu a fungování vašeho týmu, a na základě toho hodnotí spolupráci s vámi.
Zdroj: Fins.com
Aktuality

