Akcie: Čína, Indie a Brazílie na prahu zlaté budoucnosti
|

Akcie: Čína, Indie a Brazílie na prahu zlaté budoucnosti

Země emerging marktes platí nyní za hnací motory globální konjunktury. Dvojciferné míry růstu jsou na denním pořádku obzvlášť v Číně. Je otázkou, zda toto enormní tempo růstu může být udrženo i v budoucnosti. Státy BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) se přitom v žádném případě nevyvíjejí ve shodném taktu. Proto je nutný pohled na ekonomický vývoj jednotlivých zemí. Tři regiony si proto dnes vezmeme pod drobnohled.

Čína Brazílie Indie BRICS

Čína dominuje hlavním titulkům

Hang Seng - index čínských akcií

Pokud jde o růst, pak dnes nevede žádná cesta okolo Číny. Tato země je s cca 1,4 miliardy obyvatel nejlidnatějším státem světa. Poté, co se Čína otevřela tržnímu hospodářství, existuje u tamních lidí enormní poptávka a motivace dohonit "vyspělý" svět. Vedle obrovských státních investic se stará i privátní spotřeba o silný růstový impuls, který trvá už několik let. I pro letošní rok se opět očekává plus kolem deseti procent.

Mezitím se však objevují body, které nechávají na budoucnost nahlížet kritičtěji. Zaprvé je to realitní trh. Zde existuje riziko, že se vytvoří "bublina", což může ve střednědobém horizontu výrazně ovlivnit bankovní sektor.

Zadruhé je problémem "dorost": Aby se utlumil růst počtu obyvatel, vydala vláda již v roce 1979 nařízení o rodině s jedním dítětem. Rodiny, kterým se narodilo druhé dítě, musely uhradit vysoké sankce. Nyní se vládnoucí garnitura v Pekingu od tohoto přístupu opatrně odvrací. V některých regionech je již povoleno mít druhé dítě – obzvlášť na venkově. Do roku 2014 by snad měla být rodina s dvěma dětmi možná po celé zemi.

Dlouhodobě očekáváme, že Čína, která se stala druhou největší ekonomikou světa, poroste trochu mírnějším tempem. Dvojciferné míry růstu (vyjádřené v procentech) by se mohly brzy stát minulostí – navzdory neustále vysoké poptávce a neukojeným potřebám.

Čínské akcie se obchodují na více burzách. Akcie A-Shares, se kterými se obchoduje v čínském vnitrozemí, jsou nadále ohodnoceny lépe než ty na burze v Hongkongu (H-Shares). Kotace se v poslední době přibližovaly, neboť vnitrozemská burza se vyvíjela slaběji než Hongkong.

Čínský akciový trh beztak náleží k jasným "underperformerům" minulých měsíců. Z ročního pohledu ztratil index Hang Seng, který zahrnuje 44 největších H-Shares z Hongkongu, asi pět procent. S ukazatelem P/E = 12 je proto trh výhodně oceněn.

Navíc se vytvořil opravdu mírný růstový trend. Tím se i technická analýza jeví prozatím optimisticky. Angažmá na rozvíjejících se trzích by ale měla být dlouhodobější povahy. Proto se pro investici nabízejí klasické open-end produkty.

Ten, kdo chce jít z cesty riziku emitenta, sáhne po fondu Swap-ETF od společnosti Comstage (ISIN LU0488316992). Vzhledem k ročním nákladům ve výši 0,55 procenta je produkt cenově velice výhodný. Nedisponuje ovšem žádným zajištěním proti měnovému riziku. V tom ovšem nevidíme problém, neboť měny z takzvaných emerging earktes – zvlášť čínský juan – mají dlouhodobě potenciál posilovat.

Investoři, kteří navzdory tomu chtějí mít měnové zajištění, sáhnou po klasickém open-end certifikátu od banky RBS (ISIN DE000A0ABG39). Náklady na měnové zajištění se však nyní pohybují na úrovni 2,5 procenta. Navíc nejsou započítávány žádné dividendy.

Indie zrychluje

S&P CNX Nifty 50

Indie je, pokud jde o téma růstu, už těsně v patách Číně. V minulém roce šel výkon hospodářství nahoru zhruba o šest procent, pro letošek předpovídá Mezinárodní měnový fond přírůstek na úrovni 9,4 procenta. Soukromá spotřeba vzkvétá. Tak mohla být téměř bezstarostně překonána i globální krize – v Číně byl naproti tomu nutný miliardový konjunkturální program, především kvůli velké závislosti na exportu.

Indická ekonomika profituje z kontinuálně rostoucí spotřeby, a rovněž platy se silně zvyšují. Každý občan má k dispozici v průměru zhruba o 350 EUR více než před třemi lety. Aktuální statistiky ukazují, že v Indii přibude v příštích 20 letech asi 240 milionů obyvatel. Analytici proto vycházejí z toho, že se Indie dostane na pozici nejlidnatější země světa.

To s sebou přináší i problémy. Zaprvé to je vnitřní bezpečnost: v roce 2008 byla země sužována četnými bombovými útoky, ke kterým se přihlásily muslimské teroristické skupiny. Zadruhé blahobyt nepronikl ještě do všech vrstev obyvatelstva. Více než 40 procent obyvatel musí ještě stále vyjít s méně než jedním americkým dolarem na den, jak uvádí statistika Světové banky.

Stále se objevují nevraživosti ze strany sousedního Pákistánu, který byl v poslední době masivně postižen záplavami. Dlouholetí nepřátelé, kteří vedli války, se v nedávné minulosti trochu sblížili. Příkladem je pomoc z Indie. Tu pákistánská vláda nejprve odmítla, nakonec ovšem přijala.

Indická burza se v poslední době předvedla v lepší náladě. Hlavní index NIFTY 50 posílil za rok téměř o 20 procent a nachází se v intaktním růstovém trendu. Fundamentálně je však trh o poznání dražší než ten čínský. Aktuální poměr P/E je roven přibližně osmnácti. Takové ocenění opravňuje silný a asi i dlouhodobě udržitelný růst.

Pro investování se opětovně nabízí ETF. Pochází od "odnože" Deutsche Bank db x-trackers (ISIN LU0292109690) a stojí pouze 0,85 procenta p.a. při započítávání vyplacených dividend.

Měnově zajištěná alternativa přichází zase ve formě open-end certifikátu, tentokrát od UBS. Vztahuje se na deset American depository receipts (ADR) a Global depository receipts (GDR) indických akcií (ISIN CH0025331577).

Problém tohoto produktu je v příliš malé diverzifikaci. Navíc napodobení trhu prostřednictvím ADR a GDR může "deformovat" skutečný hodnotový vývoj na burze. Další nevýhoda: dividendy se započítávají "pouze" ze 75 procent. Roční náklady ve výši 1,2 procenta jsou akceptovatelné. Poplatek za měnové zajištění se odráží dalšími 0,65 procenta p.a.

Brazílie dělá radost

Brazilské akcie

Německá exportní ekonomika se raduje: vývozy do Brazílie vzrostly v prvním pololetí 2010 o více než 60 procent. Zároveň mají v zemi, která se po světě proslavuje nejen "cukrovou homolí", dceřiné společnosti. Tím Německo profituje dvojnásobně na brazilském boomu.

V Brazílii to šlo v uplynulých letech téměř kontinuálně směrem nahoru. V letošním roce pak má dojít na růst kolem sedmi procent, což odpovídá největšímu přírůstku HDP za posledních (přibližně) 25 let.

Ekonomický rozmach stojí na velmi zdravém základu. Země byla sotva zasažena finanční krizí – banky se "neúčastnily" turbulencí na trhu s realitami. A tak ekonomové Brazílii věří a předpokládají, že bude v příštích deseti letech růst v průměru minimálně o pět procent ročně.

Také v Brazílii je to v první řadě privátní spotřeba, která jako následek zvyšujícího se blahobytu drží ekonomiku v jejím rozletu. Stát navíc zasahuje s cílenými infrastrukturálními projekty.

Každoročně jsou uvloňovány velké peníze na programy bytové výstavby. A další ekonomické impulzy by mohly dodat dvě velké sportovní akce (fotbalové MS v roce 2014 a olympiáda v roce 2016).

Vůdčímu akciovému indexu BOVESPA se nicméně ještě nepodařilo překonat stará maxima z roku 2008. Fundamentálně je trh oceněný výhodně: P/E se pohybuje na úrovni dvanáct.

Proto doporučujeme vstupní investici s ETF od iShares, který bazíruje na barometru MSCI Brasil (ISIN DE000A0HG2M1), sdružujícímu 78 akcií. Napodobení je brazilského indexu umožní tento produkt v plném rozsahu. Náklady jsou ve výši 0,74 procenta za rok. Měnové zajištění není k dispozici a také není nutné.

Rusko, jako čtvrtý stát ze skupiny BRIC, je nastaven trochu jiným směrem a je silněji svázaný s cenou ropy. Tuto zemi si vezmeme pod drobnohled zvlášť v některém z příštích článků.