Budoucí hvězdy? Čtyři žhavé technologické tipy pro rok 2011
|

Budoucí hvězdy? Čtyři žhavé technologické tipy pro rok 2011

Nikdy není dost brzy na předpovědi na další rok. Akciové trhy rostou, nálada do konce roku je pozitivní, tak neváhejme odkrýt pár akciových tipů pro rok 2011.

Technologie Světové akcie Akciové tipy Apple

Někteří se inspirují rokem 2007. Tehdy trhy zažily mohutnou rally, která signalizovala, že dlouhý býčí trh je u konce. Trhy zakončily rok víceméně na nule, ale některé akcie nabídly fantastické zhodnocení.

Něco podobného by mohlo přijít i v roce 2011. Záplava likvidity a související ekonomické oživení poženou akcie vzhůru, dokud... Dokdy, to nikdo přesně neví, ale málokdo předpokládá, že si trhy po vyprchání podpůrných opatření nebudou chtít vybrat minimálně pořádný oddechový čas.

V roce 2007 Jim Cramer například vybral své čtyři "technologické jezdce" (horsemen), kteří v tom roce patřili k nejlepším titulům na trhu. Šlo o Amazon, Apple, Google a Research In Motion. Je zajímavé, že všechny tyto firmy patří do sektorů, které jsou vnímány jako věčně růstové. Proto jsou investoři ochotni platit za jejich akcie i na rekordních úrovních, vzpomeňme na Apple.

K nalezení podobných čtyř "jezdců" roku 2011 je tedy potřeba najít podobně známá jména. Musí tedy jít o firmy, které prodávají své produkty na velkých trzích.

Apple

Apple

Podle většiny analytiků sázka na jistotu. Ani několik let silného růstu akcii nezastaví. Odborníci spekulují i o možném 50% zhodnocení v příštím roce.

Současné P/E je těsně nad 20, při započtení budoucích zisků pouze okolo 13, což jsou velice atraktivní hodnoty.

Navíc Apple je i přes svůj silný růst již často vnímán jako hodnotová akcie (value stock), tedy firma s velkou tržní kapitalizací se širokým trhem a vysokou mírou inovace. Není důvod si myslet, že se příliv novinek s logem jablíčka v brzké době zastaví.

NetFlix

NetFlix

Na první pohled možná překvapivá volba. Ale tento dojem zmizí, když si uvědomíme, že právě NetFlix může být pořádně žhavým titulem technologického sektoru.

V určitém směru totiž kopíruje úspěšný koncept Applu a jeho iTunes, akorát s databází filmů. NetFlix se tak minimálně v Americe může stát budoucností filmu, místem, kam si jdeme vybrat a koupit film.

Technologický rozvoj, především stále rychlejší datové toky, umožní i strmý růst obliby této služby, a tedy tržeb a zisků firmy NetFlix. Současné P/E 63 je na pováženou, ale při předpokládaných ziscích klesne na 44. Zisky firmy porostou, a proto se i akcie bude stávat levnější. Důvod ji včas nakoupit.

Sirius XM Radio

Sirius XM Radio

Satelitní rádiová společnost delší dobu vyvolává pochybnosti, protože dlouho nedokázala ke svému tržnímu ohodnocení dodat odpovídající pozitivní cashflow. Ale prozíraví investoři v akciích s označením SIRI vidí příležitost.

Jak často se totiž nabízí možnost podílet se na monopolu, jehož růst se zdá být naprosto udržitelný? Monopoly jsou pro investory atraktivní díky ziskům, které jsou bez konkurence samozřejmě vyšší než s ní. A vláda umožňuje firmě držet si monopol proto, že poskytuje služby považované za "nezbytné".

Samozřejmě je otázka, zda je satelitní rádio něco nezbytného. Přesto vláda povolila fúzi dvou konkurenčních hráčů, firem Sirius a XM Radio. Proto je toto spojenectví považováno za jasnou růstovou sázku. Těsné po fúzi se firma potýkala s dluhy a špatnou cashflow, ale pomohla jí společnost Liberty Media.

Dnes se Siriu daří. Má zhruba 20 milionů registrovaných posluchačů. Oživení v automobilové dopravě (řidiči poslouchají stanice ze stáje Sirius XM) a potenciálně vyšší ceny jsou tedy základem pro vyšší zisky a až zdvojnásobení ceny akcie v příštím roce. Salesforce.com

Salesforce.com

Limitem pro firmu podnikající v oblasti tzv. cloud computingu (tedy sdílení hardwarových i softwarových prostředků na síti) je možná hvězdná obloha, pokud něco. Firma je v této oblasti jasným lídrem a firmy se mohou přetrhnout, aby se do jejího "oblaku" dostaly. Samozřejmě řada konkurentů, především v oblasti softwaru (například Microsoft), nadšení pro tento moderní směr nesdílejí.

Trh se přesto silně kloní k síťovému pojetí IT řešení, a tak Salesforce.com musí "pouze" správně spravovat svůj systém. A to se mu daří. Delší dobu patří mezi růstové tituly a v příštím roce se na tom nic nezmění.

Ocenění je samozřejmě hodně vysoké, ale s přílivem velkých firem do portfolia Salesforce.com lze předpokládat strmý růst zisku a atraktivnější ocenění.


A na závěr přehledná tabulka, která ukazuje mimo jiné v článku zmiňované ocenění akcií.

4 technologické tipy pro rok 2011
Zdroj: stockpickr.com