Carl Icahn: Legendární investor nenechal v portfoliu kámen na kameni
|

Carl Icahn: Legendární investor nenechal v portfoliu kámen na kameni

Legendární investor Carl Icahn je jedním z dalších zástupců věhlasných investorů, jejichž portfolia se rozhodně vyplatí pozorně sledovat. A právě v těchto dnech představil 59. nejbohatší muž světa složení svého portfolia za 3. čtvrtletí letošního roku. Carl Icahn má velmi rád složité výzvy a vrhá se do společností, které často prožívají nemalé útrapy, což se samozřejmě odráží i v koncepci jeho portfolia.

Investiční portfolio Světové akcie Carl Icahn
Carl Icahn

Analytickým sítem Icahn Capital Management LP tentokrát prošla Motorola, Chesapeake Energy, Mentor Graphics, Mattel, Masco, Hain Celestial Group, Lawson Software, Dynegy, Commercial Metals, Lions Gate Entertainment, Cadence Design Systéme a mnoho dalších.

Naopak již dále nevidí ten správný potenciál ve společnostech jako Anadarko Petroleum, Yahoo!, Micros Systems, Ensco International, Smith & Wesson Holding, Wendy's International a dalších.

Ke konci 3. čtvrtletí měla největší váhu v portfoliu Motorola s více než 200 miliony akcií, což představuje 34,05 % celkového portfolia. Podíl byl navýšen o 12,76 % a cenové rozpětí nákupu se pohybovalo mezi 6,48 a 8,68 USD (P/E ratio 23 a P/S ratio 0,8). Akcie Motoroly se stále pohybují v nákupním pásmu Icahna. V případě, že jste tedy fanoušky investičních strategií Capital Management LP, není na co čekat.

Za technologickým fenoménem následuje Genzyme s téměř 10,5 miliony akcií (14,78 % portfolia). Dále Biogen Idec s váhou 14,38 % a Chesapeake Energy s váhou 7,51 %. Icahn nakupoval Chesapeake za průměrnou cenu 21,29 USD a podíl zvýšil o 30,64 %. P/E ratio u této společnosti činí 7,2 a P/S ratio 1,9.

První pětku uzavírá Amylin Pharmaceuticals se skoro 13 miliony akcií a celkovou váhou v portfoliu 5,39 %. O 107,5 % byl pak navýšen podíl v Mentor Graphics. Titul byl nakoupen za průměrnou cenu 9,63 USD, P/E ratio 123,9 a P/S ratio 1,5.

Jak hýbal portfoliem Warren Buffett?

Významný potenciál je spatřován v Hain Celestial Group, kde byl podíl navýšen o 73,78 % s průměrnou cenou nákupu 21,78 USD (P/E ratio 23,5 a P/S ratio 1,2). Podíl u Lawson Software byl zvýšen o 72,96 %. Investice do této společnosti se pohybovaly mezi 7,27 a 8,4 USD (P/E ratio 26,9 a P/S ratio 1,9).

Zcela nově se v portfoliu objevily firmy jako Mattel, Masco, Dynegy, Commercial Metals a Cadence Design Systems.

Ze složení portfolia je evidentní, že Carl Icahn a jeho tým se nijak zvlášť netrápí s výší poměrových ukazatelů jako P/E nebo P/S ani se zadlužením firem. U Chesapeake Energy se poměr podíl dluhu na akcii (Debt to Equity ratio) pohybuje na úrovni 0,75, current ratio 0,79. Commercial Metals má current ratio 1,97 a Debt to Equity 0,99. I konsensus cílových cen u některých společností není často nijak oslnivý. Některé investice tak vzbuzují přinejměnším pochybnosti.