5 evropských akcií, na které dluhová krize nebude mít vliv
|

5 evropských akcií, na které dluhová krize nebude mít vliv

Investovat v Evropě? Podle řady odborníků předem prohraná sázka. Dluhová krize stále dominuje a budoucnost EU a eura není jistá. Akciové fondy zažívají odliv peněz a nečeká se v tomto směru v podstatě žádné oživení. Na vině jsou ohrožené státy v čele s Řeckem, Irskoe, Španělskem, Portugalskem, nebo třeba Belgií.

Průmysl Zemědělství

"Irsko, Řecko a Portugalsko jsou téměř na pokraji zhroucení. Pro Evropu jsou to důležité ekonomiky, které zkrátka nesmějí zbankrotovat. Španělsko je na druhou stranu příliš velké na nějakou pomocnou ruku. Je to moc problémů najednou, a rozhodně nemůžu říct, že jsou za námi. Naopak, v Evropě se krize rozjede naplno až v budoucnu," říká David Rosenberg, hlavní ekonom Gluskin Sheff Associates.

Jak se má investor, který chce mít v portfoliu evropské akcie, rozhodovat? Nejdůležitější je obezřetnost. Na správném výběru závisí "život" jeho portfolia. Pro ty, kteří se nebojí sázet na růst, nabízíme 5 akciových titulů, které jsou v současnosti vhodné k nákupu.

Jumbo

1. Jumbo

Tato společnost je něco jako americký Wal-Mart. Firma má jen v Řecku 41 poboček. Dále expandovala na Kypr a do Bulharska. Jumbo prodává hračky a potřeby pro domácnost, které jsou většinou vyráběné v Číně. Tomuto maloobchodnímu řetězci hrají do karet velmi nízké ceny.

Akciím se tak dobře nedaří. Americký Wal-Mart se například v průběhu krize dostal výkonnostně nad index S&P 500. Tento rok ho dokonce překonal o 57 procent. Jumbo se na druhou stranu, i přes nepříznivý vývoj akcií, jeví jako velmi odolná společnost, která vykazuje stálé a vysoké tržby.

A to by mělo pokračovat i do budoucna. Pokud se tedy Řecku podaří dostat z nejhoršího, má před sebou Jumbo velmi růstové období. Cena akcií by se zatohoto předpokladu mohla až zdvojnásobit. Temenos

2. Temenos

Tato švýcarská společnost nabízí software pro bankovní a finanční sektor. Zisk firmy za třetí čtvrtletí byl lepší, než se očekávalo, a investoři na to reagovali pozitivně. Panovaly totiž obavy, že se Temenos propadne do ztráty kvůli možnému odchodu několika důležitých klientů.

Akcie společnosti letos posílily o 20 procent a podle analytiků jsou vhodné pro dlouhodobá portfolia. Největším rizikem je kolaps finančního sektoru, kdy by byly instituce nuceny šetřit právě na softwaru. To by samozřejmě akcie Temenosu poznamenalo.

Jeronimo Martins

3. Jeronimo Martins

Vyhlídky pro supermarket Jeronimo Martins jsou dobré. Tento Portugalský řetězec supermarketů je a byl u investorů velmi populární, a to především díky svému působení na trzích východní Evropy.

Portugalská ekonomika je na dně, ale společnost i tak vykazuje zisk. Daří se jí to hlavně díky polským supermarketům Biedronka, v nichž generuje více než polovinu svého zisku.

Investoři by v současnosti do Portugalska nebo portugalských akcií investovali asi sotva, ale dokud bude mít Jeronimo tak důležitou expozici na trzích, jako je Polsko, není třeba se o akcie firmy bát. Yara

4. Yara

Tato norská společnost zabývající se výrobou hnojiv je známá po celém světě. Kolem 50 procent zisku pochází z Evropy, 37 procent z Asie a zbytek ze Spojených států. A právě tato celosvětová působnost zabraňuje tak silnému evropskému vlivu na hospodaření firmy.

Pokud budou v Evropě problémy, firma to pocítí, ale rozhodně nezbankrotuje. Navíc zemědělství čeká v příštích letech výrazné oživení a zemědělské komodity půjdou nahoru.

Předpokládá se, že poptávku po hnojivech potáhnou především Indie, Čína a další mladé ekonomiky. Yara má tak budoucnost růžovou, což by mělo mít dobrý vliv na akcie, které by měly dlouhodobě výrazně přidat.

Infineon Technologies

5. Infineon Technologies

Růst v automobilovém průmyslu a průmyslový boom v rozvíjejících se ekonomikách pomáhá německému výrobci čipů k dalšímu růstu.

Akcie společnosti jsou na tom dobře a jedná se o zajímavou dlouhodobou investici.

Pro rok 2011 předpokládá společnost 10procentní nárůst zisku, a zároveň uvažuje o zvýšení dividendy. Investoři mají Infineon rádi, a to nejen kvůli rychlosti, se kterou firma dokázala zachytit nástup v automobilovém průmyslu.

Velká část zákazníků navíc pochází z mladých trhů, kde se do budoucna předpokládá významný růst. Na evropskou krizi by tak akcie společnosti měly reagovat jen omezeně.

Zdroj: Marketwatch.com