Merrill Lynch: Připravte se na ropu za 100 USD/barel
|

Merrill Lynch: Připravte se na ropu za 100 USD/barel

Poptávka po ropě je nejsilnější za posledních pět let a v roce 2011 bude tento trend pokračovat, píší v posledním reportu analytici banky Merrill Lynch. Růst poptávky má na svědomí ekonomické oživení Asie a cyklické zlepšení americké ekonomiky. V kombinaci s nástupem zimy a programem Fedu, který je znám jako kvantitativní uvolňování, se cena ropy v roce 2011 dotkne stodolarové laťky.

Ropa Fed Kvantitativní uvolňování

2,4 milionu barelů ropy. Tak veliká byla světová denní poptávka po ropě ve 3.čtvrtletí roku 2010. I přes silný růst poptávky se ropnému kartelu OPEC nepodařilo na trh dodat více ropy.

Pokud se růst produkce ropy v následujících několika měsících razantně nezvedne, čeká svět prudký pokles ropných rezerv, což s sebou přinese růst cen ropy na komoditní burze.

Podle analytiků Merrill Lynch se cena ropy bude držet nad 90 dolary až do konce roku a sezónní faktory (tzn. nástup zimních měsíců) jí nedají moc prostoru pro korekci.

Svůj podíl na růstu ropy má i americký Fed. "Program Fedu na tištění peněz (kvantitativní uvolňování) přispěje v novém roce k růstu cen ropy na rekordní hodnoty."

Aktuální cenu ropy sledujte zde

Zdroj: Merrill Lynch