Spoření je z módy. Britové sázejí na akcie!
|

Spoření je z módy. Britové sázejí na akcie!

Nízké úroky a rostoucí inflace nutí lidi zapomenout na spořicí účty. V Británii je 38 milionů spořících, kteří stále častěji zvažují investovat peníze akcií, protože bankovní účty žádný reálný výnos nepřinášejí.

Světové akcie FTSE

Životní náklady Britů v listopadu opět vzrostly. Index RPI (Detail Prices Index – popisuje životní náklady než klasický index spotřebitelských cen) vzrostl v listopadu na 4,7 procenta. Růst cen má navíc pokračovat i v příštím roce.

Je proto velice těžké získat reálný výnos z jakéhokoli spořicího produktu u banky nebo spořitelny. Skutečnost, že spořicí účty nemají reálnou výnosnost, zveřejnil například server Moneyfacts. Podle něj pouze 3 z 2 203 typů bankovních účtů ve Velké Británii dosahují reálného výnosu. Jsou jimi nezávislý spořicí účet od banky Santander (úrok 5,5 procenta s řadou podmínek) a termínované vklady u Yorkshire Building Society a Barnsley Building Society (6 procent).

Britské akcie

Akcie vpřed

Naopak londýnská burza nedávno uzavřela na 2,5ročních maximech. Experti předpokládají, že pro mnohé spořivé lidi to může být důvodem k investicím akcií na úkor bankovních účtů.

Darius McDermott, výkonný ředitel Chelsea Financial Services, říká: "Když dáte peníze na spořicí účet, máte po započtení inflace a daní méně. Většina spořicích účtů je proto jen ztrátou času. Pokud naopak investujete do dobrého fondu, získáte obvykle vyšší výnos. Samozřejmě investice může vzrůst nebo klesnout, ale já bych peníze vkládal pokaždé do akcií."

Aktuální vývoj indexu FTSE 100 sledujte zde

Mark Dampier, hlavní analytik brokerské společnosti Hargreaves Lansdowne, souhlasí: "Pro případ nouze je potřeba si nechat nějaké peníze v bance, ale je zjevné, že fondy vynesou více než peníze uložené na účtech. Nyní se fondy jeví jako cenově velice zajímavé. Akciovému trhu v příštím období věřím." Dividendový výnos akcií z indexu FTSE 100 dosahuje ročně 2,9 procenta. Některé tituly nabízejí daleko více – Royal Dutch Shell 5,1 procenta, pojišťovací gigant Aviva 6,2 procenta.

McDermott doplňuje: "Spořiví lidé nyní musejí čelit pravdě. Pokud si během života nakumulovali bohatství, které si chtějí uchovat jako příjem do důchodu, je špatné rozhodnutí držet úspory v hotovosti."

Britská ekonomika poroste

Průměrná rodina na tom bude příští rok o 300 liber hůře, a to i přes zvýšení příjmů. Vliv na to budou mít rostoucí inflace, nárůst cen energií a skokové zvýšení spotřební daně. Pro mnoho spotřebitelů proto budě těžší naspořit peníze, ať už na účtu, nebo v akciích. Přestože rodiny na tom budou hůře, recese skončila a experti očekávají, že ekonomika strmě poroste.

Bank of England již potvrzuje, že lidé spoří méně. Takzvané savings ratio, tedy podíl příjmů, který rodina uspoří, pokleslo ze 7,7 procenta před rokem na současných 3,2 procenta.

Zdroj: Telegraph