10 nejlepších akcií na rok 2011
|

10 nejlepších akcií na rok 2011

Těm, kterým je český segment SPAD malý, nezbývá než se porozhlédnout za hranicemi. Inspirací jim může být výběr, který pro příští rok udělala americká CNBC.

Světové akcie
Mosaic

1. Mosaic

Výrobce hnojiv, jehož cenový vývoj je historicky z 89 % korelován s cenou kukuřice. Kukuřice za poslední rok poskočila o 25 % a zásoby jsou nejnižší od loňského roku.

Aktuální cenu kukuřice sledujte zde

Akcie letos přidaly přes 10 %, takže ještě mají co dohánět. "Rostoucí globální poptávka po kukuřici (a tím i odpovídajících hnojivech), stejně jako omezení vývozu fosfátů z Číny, bude hrát Mosaicu do karet," uvádí CNBC.

Agrium

2. Agrium

Boom v poptávce po potravinách a rostoucí produkce biopaliv si žádá více hnojiv. A na jejich vlně bude surfovat kromě Mosaicu i Agrium.

Navíc 80% váhu v nákladech na hlavní produkt Agria (dusíkatá hnojiva) představuje zemní plyn. A jeho cena klesla od roku 2008 o 50 % (Mezinárodní agentura pro energii předpovídá další pokles cen plynu vzhledem k přemíře kapacit, dané mj. využíváním břidlicových nalezišť).

Krom toho vlastní Agrium 1 200 obchodů se zemědělskými potřebami v šesti zemích. Analytici podle CNBC očekávají v příštím roce 44% růst zisku (letos 60 %).

Dow Chemical

3. Dow Chemical

32% růst zisku očekávají analytici pro příští rok u této chemičky, jež rovněž těží z poklesu cen zemního plynu, ale i ze zlepšení produktového portfolia.

Dow se stala jednou z obětí finanční krize, když se v roce 2008 zhroutil společný podnik s Kuvajtem. Cílem měla být akvizice společnosti Rohm & Haas produkující speciální chemikálie pro technologický průmysl. Vláda Kuvajtu od společného podniku ustoupila i v souvislosti s pádem cen ropy.

Akcie DOW tento neúspěch srazil na kolena, k akvizici však došlo, a nejen že posílila škálu produktů Dow, ale snížila rovněž citlivost produkce společnosti na hospodářský cyklus. Transocean

4. Transocean

Vraťme se k ekologické katastrofě v Mexickém zálivu. Všichni vědí, že událost srazila na dno akcie BP. Jenže BP měla pronajatou těžební plošinu Deepwater Horizon právě od společnosti Transocean. Ta měla vrt pojištěný na 560 milionů dolarů, a ačkoli zkušenosti s pojišťovnami (alespoň v českých luzích a hájích) nebývají nejlepší, Transocean již své peníze má.

Investoři se ovšem obávali, že se společnost může podílet na likvidaci ekologické katastrofy. Transocean tvrdil, že odpovědnost nese pouze BP, ta pochopitelně nesouhlasila.

Nyní budoucnost firmy vypadá růžověji a analytici jí předpovídají růstový rok. CNBC připomíná: "V roce 2007, kdy stála ropa v průměru 64 dolarů za barel, vydělal Transocean 16,57 dolaru na akcii. Pokud bychom tento zisk aplikovali na současné P/E, tedy 9,2, vyšla by nám cena akcie 150 dolarů." A taje v současnosti někde kolem 70.

Royal Dutch Shell

5. Royal Dutch Shell

"Koupě této akcie je něco jako nákup call opce na ceny ropy," uvedl pro CNBC Greg Padilla z amerického fondu Nuveen Tradewinds Global Resources. Analytici ji doporučují k úvaze konzervativním investorům, a to nejen kvůli jejímu dividendovému výnosu přes 5 %.

"Obchoduje se při P/E 8,3, tedy pod průměrem sektoru (9,1) i indexu SP 500 (13)." Shell je znám masivními investicemi do výzkumu a vývoje a příští rok plánuje otevření závodu za 19 miliard dolarů v Kataru.

Charakteristiky doporučovaných titulů

Dalších 5 tipů CNBC najdete na serveru iPOINT.cz