Stříbro: Jak investovat do komoditního hitu?
|

Stříbro: Jak investovat do komoditního hitu?

Při investici do fyzického stříbra existuje několik možností. Můžete nakoupit od firmy, která přímo obchoduje s drahými kovy. Těch, které se specializují primárně na stříbro, u nás moc není. Existují však výjimky.

Komodity Stříbro Investování
Stříbrné cihly

Nebo lze nakoupit na sekundárním trhu od fyzických osob, tj. prostřednictvím různých aukcí nebo inzerátů. To může být poměrně nebezpečné, protože nevíte, od koho kupujete. Nemáte tedy záruku, že po zaplacení své zboží uvidíte. Zvláště u větších objemů je tedy lepší využít služeb nějaké firmy.

Na co si dát pozor?

Je dobré vědět, s kým jednáte. Založit si firmu je dnes snadné, může to udělat kdokoli. Vyhlédněte si tedy zavedenou společnost, která má u nás nějakou historii. Velmi moudré je také prohlédnout si firemní prezentaci na webu a podívat se, zda firma veřejně ukazuje, kdo za ní stojí. To je známka solidnosti, protože pak víte, že jednáte se skutečnými lidmi, a ne s nějakým anonymem.

Dále si všimněte, zda firma nabízí zpětný odkup svého zboží. I když nabízená cena kvůli složitosti zdejšího trhu nemusí být výhodná, sám fakt ochoty odkoupit nabízené zboží je známkou toho, že si firma stojí za tím, co prodává. Dále platí klasické věci, kterých by si měl člověk všímat při nákupu čehokoli – zda je cena zboží konečná a neobsahuje nějaké skryté přirážky, jak firma jedná se zákazníky apod.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Odkup stříbra

Se zpětným odkupem je to u nás trochu problematické. Je to dáno tím, že trh se stříbrem je nejen u nás, ale i v Evropě velmi malý. Obchodníci tedy často musejí, zvláště při větších objemech, spolupracovat na výkupu se zahraničními partnery, do čehož se pochopitelně promítají spediční a jiné náklady. Dalším problémem je DPH. Při výkupu firmou, která je plátcem DPH, fakticky dostanete cenu bez DPH, protože tu musí firma odvést státu. Větší investoři to řeší nákupem na svoji firmu, která je plátcem DPH (platí to samozřejmě i pro živnostníky plátce).

Další možností, jak dosáhnout lepší výkupní ceny, je prodávat po malých částech fyzickým osobám prostřednictvím aukcí.

Odkup, resp. DPH a menší likvidita, jsou přirozenými nevýhodami stříbra. Na druhé straně jsou však výhody.

Cena stříbra roste mnohem rychleji než zlata, a to natolik, že i přes DPH je většina investorů, kteří nakoupili tento rok, už dávno v zisku (za čtvrt roku vzrostla cena o 50 %).

Samozřejmě to platí i obráceně, tedy že cena stříbra umí stejně rychle (nebo rychleji) padat, takže je třeba být obezřetný.

Stříbro dále váže menší množství kapitálu než zlato, takže poskytuje určitou formu páky vůči zlatu.

Obecně tedy platí, že by měl investor brát stříbro jako dlouhodobou investici s velkým potenciálem a mít v něm pouze malou část kapitálu. Je také vhodné kombinovat jej se zlatem, které sice neroste tak rychle, ale je stabilnější a likvidnější, takže se u něj dá dosáhnout výkupu za lepší cenu.