7 akcií s růstovým potenciálem
|

7 akcií s růstovým potenciálem

Jeremy Grantham je jedním z mála investičních guruů, kteří před několika lety viděli blížící se krizi. Mezi svými kolegy ovšem zaujímá zvláštní pozici - jako investiční stratég opakovaně varoval investory o vysoce přeceněných akciích a o pravděpodobnosti silné korekce. Ta nastala, ale Jeremy si ještě předtím vysloužil přezdívku permabear (neustále medvědí).

Microsoft Oracle

Grantham však není zapřísáhlý medvěd. Jako jeden z mála předpovídal na jaře minulého roku silnou rally, která přišla. Pokud se ztotožníte s náladou tohoto známého analytika, mohla by vás zajímat vyhlídka na akciové tituly pro příštích 7 let. Na rozdíl od jiných akciových guruů Grantham očekává, že by některé americké akcie mohly porazit ty zahraniční, a to i ty z rozvíjejících se trhů.

Microsoft a Oracle

Microsoft a Oracle

Vzhledem ke strategii návratnosti vlastního kapitálu není žádným překvapením, že velké softwarové společnosti mají to nejlepší před sebou. Především pak Microsoft a Oracle. Obě společnosti patří mezi ty nejziskovější ze softwarových firem.

Někomu se může zdát investice do firmy Microsoft jako nejistá. Hlavně pak kvůli mnoha přehmatům v posledních letech, včetně jeho veřejných námluv s Yahoo! a nedostatků operačního systému Vista. Ale Brian Frank, manažer fondu Frank Value, poukazuje na schopnost Microsoftu chránit hodnotu svých akcií. "Vezměme například trh s notebooky - levné, lehké, malé. Před deseti lety, kdy byl tento trh v plenkách, měl Microsoft na trhu minimální podíl. Všechny notebooky totiž běžely na operačních systémech Unix a Linux. Nyní má ale na trhu 80procentní podíl. Jeho pozice je zatím velmi pevná," "říká Frank.

Akcie Microsoft jsou v současnosti na hodnotách okolo 28,5 dolaru. Analytici odhadují, že by se zisk společnosti v roce 2010 měl pohybovat okolo 2 dolarů na akcii. Akcie Oracle se dají pořídit za zhruba 25 dolarů a zisk na akcii v roce 2010 by se měl podle odhadů dostat až na 1,71 dolaru. Procter&Gamble a Johnson&Johnson

Procter & Gamble a Johnson & Johnson

Mezi další společnosti, které jsou v hledáčku Jeremyho Granthama, jsou vysoce ceněné akcie Procter & Gamble a Johnson & Johnson.

Akcie těchto dvou firem jistě a neustále rostou. Johnson & Johnson je také jedním z pouhých čtyř amerických průmyslových podniků s AAA-ratingem (Procter & Gamble má pouze AA-rating) a zvyšuje dividendu neuvěřitelných 47 let v řadě. Procter & Gamble nezůstává pozadu. Svým zaměstnancům už celých 53 let rok co rok zvyšuje platy.

Akcie Johnson & Johnson se v současnosti obchodují těsně pod 65 dolary. Podle analytiků by se měl zisk společnosti v letošním roce dostat k hranici 5 dolarů na akcii. Hodnota akcií Procter & Gamble je téměř totožná s J&J – okolo 64 dolarů. Odhadovaný zisk na akcii s největší pravděpodobností dosáhne na 4,14 dolarů.

Coca Cola

Coca Cola

Další společností na seznamu je Coca Cola. Ta v poslední době prudce zvýšila svůj čtvrtletní růst dividendy z 0,41 dolarů na 0,44 dolarů na akcii.

Akcie v poslední době klopýtaly. Investoři totiž reagovali na zprávu, že veškeré operace největší stáčírny (Coca Cola Enterprises) převezme samotná Coca Cola. Na oplátku by společnost zavalil téměř 10miliardový dluh a penzijní závazky. Akvizice však firmě umožní větší flexibilitu a kontrolu nad distribuční sítí.

Akcie Coca Cola jsou v současnosti na hodnotě kolem 55 dolarů a analytici společnosti i nadále věří. Odhadovaný zisk na akcii za rok 2010 je 3,42 dolarů. Wal Mart Store

Wal-Mart

Do výběru akciových titulů se dostal i obchodní řetězec Wal-Mart. Ten díky své velikosti dokázal udržet ceny zboží na rekordních minimech, což napomohlo firmě k růstu i během recese.

Tržby za posledních 5 let vrostly o 9 procent a analytici očekávají během dalších 5 let růst o dalších 11 procent. Akcie společnosti jsou v současnosti okolo 54 dolarů za akcii a zisk na akcii by se měl na konci roku 2010 vyšplhat téměř ke 4 dolarům.

Pfizer

Pfizer

V porovnání s obry, jako jsou Johnson & Johnson nebo Coca Cola, se zdá výběr společnosti Pfizer jako nerozumný. Firma totiž v roce 2009 usekla z dividendového výnosu celou polovinu a dostala se na 16 centů za akcii.

Nedávno však vedení firmy potvrdilo, že se dividenda zvedne – a to o 2 centy. Obavy investorů nesdílí ani Brian Frank.

"Není se čeho bát. Společnost díky akvizici Wyeth získala velmi diverzifikované portfolio produktů za skvělou cenu a já se nebojím do firmy Pfizer vložit peníze,"

Pfizer má v hotovosti přes 53 miliard dolarů a je odhodlán k dalším akvizicím. Akcie společnosti se obchodují za 17,5 dolaru a analytici očekávají růst zisku na akcii až přes 2 procenta.

Zdroj: Kiplinger