3 akcie firem, které porážejí odhady
|

3 akcie firem, které porážejí odhady

Více než tři čtvrtiny firem zahrnutých v indexu S&P 500 překonaly ve 4. čtvrtletí 2009 odhady analytiků na úrovni zisku. Více než 40 procent z nich odhady překonalo ve všech čtyřech posledních čtvrtletích. Buď se tedy americkým firmám nečekaně daří, nebo se ty odhady dají hodit do koše.

Světové akcie Caterpillar

A nebo platí třetí možnost – je to celé trochu hra. Podle mnohých totiž firmy ovlivňují jak analytiky, tak své hospodářské výsledky. Analytici totiž vycházejí (kromě stavu ekonomiky a podobně) z hodně konzervativních výhledů samotných firem. A firmy samotné pak ve svých výsledovkách mohou některá čísla hezky "zaobalit".

Firma totiž mohou vždy alespoň pár centů v zisku na akcii někde "sehnat". Mohou například omezit výdaje na výzkum, případně využít volnou hotovost na zpětné odkupy akcií (tím ubude akcií mezi akcionáři a zisk se rozděluje mezi menší počet akcií). Investoři často "zahazují" akcie, které nesplní očekávání zisku, a to je dobrý důvod pro manažery firem, aby podnikali podobné kroky.

A investoři rádi vidí překonané odhady. Podle průzkumů právě firmy, které vydělají "nečekaně" hodně, následně překonají výkonnost celého trhu pravděpodobněji než akcie, které odhady nesplnily. Trh ovšem není takový hlupák, a tak společnosti, které překonají odhady jen těsně, a přitom omezují své náklady na výzkum a reklamu, mají spíše tendenci oslabit.

Tři uvedené firmy – Caterpillar, Western Digital a Textron – však patří mezi ty, které překonávají odhady zisků bez toho, aby omezily svůj produktový a marketingový rozvoj. Překonaly odhady zisku alespoň o 20 procent ve všech čtyřech předchozích čtvrtletích (nebo vykázaly zisk při očekávané ztrátě).

Caterpillar - v USD za akcii

Caterpillar

Odhady zisku ve 4Q09 překonal o 46 %

Před rokem se recese zdála být trojnásobnou hrozbou pro známého výrobce těžké techniky. Světový pokles stavební výroby rapidně snížil poptávku po bagrech a dopravnících. Snaha prodejců o vyprodání zásob zasáhla těžce tržby Caterpillaru. Nakonec panovaly také obavy, že část firmy, která spravuje úvěry zákazníků (taková "malá, skrytá banka") vyjde z recese s účtem plným dluhů.

Ukázalo se, že tržby loni opravdu klesly o třetinu. Podle managementu firmy Caterpillar nezažil od Velké deprese horší ekonomické prostředí pro svůj byznys, než byl rok 2009. Firma však zůstala v zisku, zlepšila svou bilanci a nepřestala vyplácet dividendu.

Americká ekonomika dýchá o něco volněji, a obchodníci znovu nakupují do zásoby. To by podle analytiků mělo zvýšit letošní tržby Caterpillaru o 12 procent. Odhadem 60 procent zisku firmy je spojeno s poptávkou po energiích a průmyslových kovech, které mají rozvíjejícím se zemím pomoci ke vstupu mezi ty průmyslové. To dělá z Caterpillaru americkou sázku na rozvoj dalších regionů. Akcie meziročně zdvojnásobily svoji hodnotu a stále generují dividendu 2,6 procenta. Western Digital - v USD za akcii

Western Digital

Odhady zisku ve 4Q09 překonala o 36 %

Microsoft na sklonku loňského roku uvedl na trh Windows 7. recenze jsou zatím spíše pozitivní, a tak firmy, které chtěly "přeskočit" kritizovaného předchůdce "Sedmiček" – Windows Vista – budou zřejmě nyní modernizovat svůj hardwarový park.

To by mělo znamenat silný nárůst tržeb společnosti Western Digital, která vyrábí pevné disky a podle analytiků v poslední době získává stále vyšší podíl na trhu. Tržby by měly během fiskálního roku (do začátku července) meziročně vzrůst o 32 procent. Zisk na akcii by se měl více než zdvojnásobit.

Akcie se dnes obchodují na pouhém 6násobku předpokládaného zisku pro rok 2010. Nákupní doporučení jako hrom.

Textron - v USD za akcii

Textron

Odhady zisku ve 4Q09 překonal o 67 %

Textron vyrábí leccos, ale v zásadě jde o výrobce letadel, který fušuje do zbrojního průmyslu a golfového vybavení. Téměř 60 procent loňských tržeb generoval prodej letadel Cessna a vrtulníků Bell. Většina ostatních tržeb pocházela od Textron Systems, která hodně vyrábí pro americkou armádu, a od divize, která prodává vybavení golfovým klubům.

Podobně jako Caterpillar, také Textron má svou finanční divizi, a během krize se snažil bojovat s finančním rizikem. Loni zlikvidoval pohledávky za 3,8 miliardy dolarů a zakončil rok s "pouhými" 7 miliardami pohledávek.

Zisky Textronu se sotva v nejbližší době vrátí na svůj vrchol z roku 2007 (3,40 USD na akcii). Skromnost je nyní v módě spíš než malá firemní a soukromá letadla. Ovšem návrat k nějakým 2 dolarům na akcii během několika let by znamenal zajímavý důvod k nákupu akcie – její současná cena okolo 21 dolarů znamená zajímavé P/E, navíc vyšší zisky by přiměly management zvýšit kdysi velice zajímavou dividendu.

Zdroj: Smartmoney.com