Euro končí
|

Euro končí

Většina trhu si neuvědomuje skutečný problém. I když se krize, kterou právě zažíváme, tváří jako krize důvěry v ekonomiku, je to jinak. Procházíme krizí měnovou. Euro je v současné podobě nepoužitelné.

Spekulace ECB
Dolar a euro - jejich kurz je v posledních týdnech sledován nejvíce

Nerovnováha mezi měnami je způsobena rozdílným vývojem světových ekonomik a jejich postupným zotavováním. To se projevilo tvrdými omezeními v řadě zemí a celkovou zranitelností měnového systému.

Solventnost trhů je pouze "vedlejším produktem" selhání celého měnového systému. ECB už zdaleka není nezávislá a odpovědná za cenovou stabilitu.

Na klidu nepřidávají ani zvěsti, které hovoří o absolutní sterilizaci úrokových sazeb. Nikdo si to nepřipouští, ale je třeba si uvědomit, že euro je mrtvou měnou a že experimenty, které v současnosti ECB předvádí, jsou jen poslední snahou tuto měnu zachránit.

Euro zemře. Kdy?

Odborníci si však nelámou hlavu nad osudem eura, tedy zda a jakým způsobem padne, ale pouze nad tím, kdy k tomu dojde.

Strukturální problémy v celé eurozóně jsou totiž tak velké, že je vidina kolapsu evropské měny blíž, než si dokážeme představit.

Největší hrozbou pro eurozónu jsou spekulanti. Ti na rozdíl od většiny politiků vědí, že je euro v troskách, a využívají toho ve svůj prospěch. Měnový trh se tak dostává pod tlak, kterému jen těžko může odolat. Mnozí tvrdí, že spekulanti mají na trh pouze negativní dopad. To však odborníci rázně odmítají. V přírodě totiž fungují stejné principy. Když se mladý samec lva rozhodne zabít své slabší konkurenty, je integrita potravinového řetězce neporušena a nakonec posílí. Šance na přežití v dlouhodobém horizontu tím podstatně vzrostou. Zatímco smrt několika jedinců způsobí krátkodobou bolest, je nakonec i tato bolest přínosem pro celek.

Sledujte aktuální vývoj měnového páru EURUSD

Euro je na dně. Jednotná měna nefunguje správně a musí být odstraněna. Z dlouhodobého hlediska je to v nejlepším zájmu všech zúčastněných, tedy především Evropanů.

Pokud jsou evropští politici moudří, tak by měli začít pracovat na skutečných strukturálních reformách. Bohužel většina z nich odmítá fakt, že se v současnosti potýkáme s měnovou krizí, a proto zůstává riziko na trhu extrémně vysoké.

Zdroj: Pragmatic Capitalism