Jak se vyrovnat s turbulencemi na burzách?
|

Jak se vyrovnat s turbulencemi na burzách?

Akciové trhy se možná pomalu chystají na medvědí trh. Ekonomické oživení ztrácí na síle a nejen evropské země se blíží kolapsu. Opouštět akcie však nemá cenu, ba naopak.

Investiční portfolio Řecko

Řecko dluží bankám ve Francii a Německu 83 miliard eur. Celému světu pak 170 miliard eur. V reakci na to se 7. května propadla hodnota všech akcií ve Spojených státech o více jak 1 bilion dolarů. Ke konci obchodování už bylo jasné, že američtí akcionáři ztratili něco přes 450 miliard dolarů.

Vraťme se na chvilku do roku 2008 – akcie klesají, státní dluhopisy a zlato rostou, cena ropy ostře padá.

Ano, přesně s tímto se potýkáme i v současnosti. Tyto události jen podkopávají už tak klesající důvěru investorů v oživení globální ekonomiky. Ti se navíc musejí dobře zorientovat a uvědomit si, zda býčí trh, který začal před rokem, bude pokračovat, nebo ho nahradí trh medvědí.

Řecké nepokoje

Desátého května udělali představitelé Evropské unie obrovský krok. Uzavřeli dohodu o poskytnutí téměř bilionové pomoci hroutícímu se Řecku. Evropský záchranný plán je tak velice podobný balíčku, který Spojené státy poskytly vratkým finančním institucím v roce 2008.

Ale existují i jiné důvody, proč se americkým akciím v poslední době nedaří. Ceny ropy se po delší době nad 80dolarovou hranicí opět propadají. To je sice dobré pro řidiče, ale ne pro investory do energetického sektoru. Analytici ovšem stále doporučují nepanikařit!

Obnovte rovnováhu

I poté, co na začátku května akcie ztratily, by měl jejich podíl v portfoliích stále růst. Důležité je se nenechat strhnout chaosem na Wall Street a dobře si rozmyslet, které akciové tituly stojí za nákup.

Nezavrhujte akcie

Dlouhodobě zaměřená portfolia musejí bezpodmínečně obsahovat akcie. Kolaps některých zemí, například Řecka, neznamená, že by měly akcie přestat růst. Je možné, že v krátkodobém horizontu lehce ztratí, ovšem z dlouhodobého hlediska je jejich růst z loňských minim téměř jistý.

Vybírejte kvalitu

Pokud jsme opravdu svědky začátku nového medvědího trhu, je nutné vybírat takové společnosti, které mají spolehlivý obchodní model, dostatek hotovosti a minimální zadlužení. Slušná dividenda je v době medvědího trhu už samozřejmostí.

Zdroj: Kiplinger