Wall Street zneužívá drobné investory
|

Wall Street zneužívá drobné investory

Je to klasické zneužívání. Ten, kdo má větší moc a peníze, vytírá s tím slabším podlahu, aby pak domů přinesl kytku a omluvil se, respektive nabídl smír. A pak je klid, dokud si ten silnější znovu neusmyslí, že by mohl slabšího srazit na kolena. To se opakuje do chvíle, než se slabší navždy podvolí, nebo naopak odejde, protože ty kytky už zkrátka za to ponížení a bolest nestojí.

Světové akcie

Není tentokrát řeč o pokřivených vztazích v rodině nebo partnerském vztahu. Jde o to, jak se Wall Street chová k drobným investorům.

"I ten zneužívaný má často ze vztahu prospěch – jsou totiž často klidná, pohodová období. A v jejich návrat ti zneužívaní pevně věří," vysvětluje Gerald Landsberg, profesor newyorské univerzity zabývající se sociální prací.

Zní to povědomě

Technologické akcie v USA

Akcie se na přelomu tisíciletí zhroutily po nafouknutí technologické bubliny. Někteří na ní stihli velmi zbohatnout, jiní naopak hodně ztratili. Drobní investoři se pak drželi zpátky, dokud neuvěřili, že se Wall Street změnila.

Ale stalo se to znovu, a to před třemi lety. Znovu skončilo v propasti obrovské bohatství. Investoři se drželi na uzdě až do března 2009, kdy Wall Street založila na největší rally za dlouhá desetiletí.

Americké akcie

V pondělí 10. května Wall Street na drobné investory vysypala celý koš květů v podobě nákupní horečky, když jim týden předtím vzala celých 5,7 procenta. A mohlo to být více, kdyby se korekce jako mávnutím kouzelného proutku nezasekla.

Akcie nemají zásadní důvod strmě klesat. Snad jen kromě strmému růstu v uplynulém roce. Velké štiky trhu totiž cítily, že se světová ekonomika dává postupně dohromady, a nehledě na horšící se fiskální situaci v mnoha zemích zkrátka už musely nakupovat.

Nízké sazby drží investory na trhu

Je tady však ještě jedna, mnohem nebezpečnější souvislost. Dokud Fed bude držet sazby na rekordně nízké úrovni, chytráci z Wall Street vědí, že naopak hlupáci, rozumějme drobní investoři, nemají moc na výběr a zkrátka zůstanou na trhu. Před dvěma týdny někteří zůstali, ale mnozí utekli.

Na loňské rally se vůbec "průměrný" investor nijak extra nepodílel. Buď to bylo proto, že "se zkrátka nechtěl podílet na takto nastaveném trhu", nebo proto, že jsou drobní investoři prostě obyčejní lidé, kterým šlo spíše o to zaplatit všechny účty, než rozehrávat složité sázky na burze.

O problémech Řecka se ví dlouhé měsíce. Starosti o další zadlužené země s vysokými deficity existují také dlouho. Akciové trhy často reagují na velice kusé zprávy, ale za tak razantními poklesy, jaké jsme sledovali v prvním květnovém týdnu, není možné hledat jen krizi eura.

Trhy se však neměly o co opřít. Někoho mohlo znervóznit tradiční "Sell in May and go away", ani nebyl konec měsíce nebo čtvrtletí, kdy se velcí hráči snaží svá portfolia dostat do co nejlepších čísel, aby mohli vykázat dobré výsledky.

Nepomohl ani trh s opcemi. Pro ty je zajímavý týden se třetím pátkem v měsíci, kdy končí platnost opcí a obchodníci se snaží ceny akcií vyhnat co nejvýše, aby mohli přepsat své pozice do nových opcí bez toho, aby museli platit daně.

"High frequency trading" se také dostal v souvislosti s propadem Dow 6. května mezi "podezřelé".

Více o 6. květnu a vývoji indexu Dow Jones čtěte zde

Propad Dow 6. května: Jde o černou labuť?

Všechny tyto faktory jsou jasnými důkazy dominance velkých hráčů nad těmi malými. Je otázka, kdy těm menším a slabším dojde trpělivost a kam případně "utečou". Plánovaná reforma Wall Street jistě ještě napáchá hodně zlé krve, je totiž otázka, kam povedou změny naplánované v takto zjitřené době.

Zdroj: New York Post