Hurikány v USA: Nejhorší sezóna za posledních 5 let?
|

Hurikány v USA: Nejhorší sezóna za posledních 5 let?

Letošní období bouří nad Atlantikem může být nejhorší od roku 2005, kdy hurikán Katrina zabil stovky lidí a způsobil rozsáhlé majetkové škody v oblasti Mexického zálivu. Odhady zveřejnila ve čtvrtek americká vládní agentura pro počasí.

Hurikány
Co zbylo po Katrině?

Ve svých odhadech předpovídá agentura 14 až 23 výraznějších tropických bouří, přitom 8 až 14 z nich se může vyvinout v hurikány. To by se blížilo rekordnímu počtu 15 hurikánů z roku 2005.

3 až 7 hurikánů může spadat do třetí a vyšší kategorie – s rychlostí větru přesahující 110 mil za hodinu (177 km/h). Potvrdily se tak předchozí odhady o síle letošní hurikánové sezóny.

"Pokud se daný výhled potvrdí, půjde o jednu z velmi intenzivních sezón," říká Jane Lubchenco z Národní oceánografické a podnebné agentury. "Velká pravděpodobnost bouřek zvyšuje také riziko sesuvů půdy."

Kromě potenciálního ohrožení až čtvrtiny americké ropné produkce a desetiny těžby zemního plynu mohou letošní bouřky zkomplikovat snahy o zastavení unikající ropy z podmořského vrtu společnosti BP.

Hurikánová sezóna oficiálně začíná 1. června a vrcholí mezi koncem srpna a polovinou října. V průměru přijde 11 tropických bouří, z nichž 6 dosáhne intenzity hurikánu. V loňském roce byly zaznamenány pouze dva hurikány – jednalo se tak o nejklidnější období od roku 1997. Přispěl k tomu také klimaticky jev El-Niňo. Po mnoha letech zažil Mexický záliv klidné období.

Odhady se shodují – hurikánů bude hodně

Předpovědi ostatních institutů a univerzit letos také počítají se zvýšenou bouřkovou aktivitou. Soukromá firma WSI a Colorado State University očekávají pro letošní rok minimálně 8 hurikánů, z nichž 4 by mohly být hrozbou pro pobřežní oblasti.

Ačkoliv předpovědi byly v posledních letech dost nepřesné, jsou stále velice sledované energetickým, pojišťovacím a komoditním sektorem.

V roce 2005 zasáhly Spojené státy rekordně velké 4 hurikány. Největší z nich, Katrina, zabil 1 500 lidí a způsobil materiální škody za 80 miliard dolarů. Jednalo se o nejnákladnější přírodní katastrofu v dějinách USA.

Zdroj: CNBC