Světové akcie: 10 investičních znamení
|

Světové akcie: 10 investičních znamení

V únoru minulého roku byly trhy jen pár týdnů před svými minimy. V té době vycházely analýzy, které předpovídaly možný ekonomický vývoj do dalších týdnů a měsíců – a většinou úspěšně. O 500 bodů výš a o rok později se trhům daří lépe a nové analýzy naznačují jak hrozby, tak příležitosti.

Komodity
Fed

1. Úrokové sazby

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů může vyšplhat až nad 4 procenta. Výnos v rozmezí 4 až 4,25 procenta by byl pravděpodobně bodem zvratu a zvýšila by se tím konkurence na akciových trzích. Pro trhy by to však byl pozitivní zvrat.

2. Zaměstnanost vs. ekonomika

Nových pracovních míst přibývá ve Spojených státech pomaleji, než se čekalo. Dá se také čekat větší daňová zátěž. Obojí se může projevit na důvěře spotřebitelů. Ovšem poslední údaje o nezaměstnanosti hovoří o zlepšující se situaci, takže další vývoj se předpokládá optimistický.

Frankfurt

3. Evropa

Řecko, Španělsko a Portugalsko jsou zatím tou největší hrozbou. Zde by mohly být rostoucí známky slabosti evropské ekonomiky.

4. Úvěry

Mohli bychom být svědky dalších krizí – Španělsko, možná Portugalsko. I další země, které jsou na tom špatně, budou nuceny zavést přísnější fiskální politiku, která se na trhu projeví negativně.

5. Geopolitická situace:

Velká pravděpodobnost nového napětí ve světě. Čím dál větší možnost teroristického útoku, a to jak na Spojené státy, tak na Evropu. renminbi

6. Zpřísnění mimo USA

Je pravděpodobné, že centrální banky po celém světě začnou utahovat měnové opasky ve svých zemích. Týká se to zatím především Číny.

7. Protekcionismus, obchodní a měnové války

Možná to zní ošklivě, ale zejména mezi Spojenými státy a Čínou dojde v tomto směru ke konfliktu. Ale na měnovou válku si musíme počkat, analytici naznačují, že by měla přijít nejdříve na konci tohoto roku.

8. Sentiment

Mohli bychom být svědky dalšího býčího trhu. Odhaduje se, že by měly hedge fondy více sázet na růst, tedy být v dlouhých pozicích. Navíc lze čekat další a masivnější příliv kapitálu do akcií a z toho pramenící lepší náladu investorů.

9. Deflace

Ceny průmyslových komodit by mohly klesnout.

10. Technická analýza

Akcie by na dobré zprávy mohly reagovat negativně. Přehnaný by se mohl zdát hlavně rychlý nárůst zisků společností, který by se projevil na cenách akcií. Evropské a asijské akciové trhy by mohly po vlně růstů prudce korigovat. Prozatím se však většina echnických indikátorů tváří optimisticky a býčí nálada by měla prozatím přetrvat.

Zdroj: thestreet.com