5 způsobů jak investovat
|

5 způsobů jak investovat

Jen málo amerických finančních poradců by doporučilo investice do zahraničí. Finančních prostředků směřujících mimo USA je však i tak čím dál více. Investory láká hlavně rychlejší ekonomický růst a lepší návratnost. Ve Spojených státech tak dochází ke zvratu. Více než 20 procent portfolia by mělo patřit právě zahraničním firmám.

Státní dluhopisy Světové akcie Měny
Spojené státy americké

Odliv peněz do zahraničí se může zdát jako hloupost, když si uvědomíme, že Řecko a další evropské národy bojují se silným zadlužením. Pro některé investory je to dobrý argument, proč se držet jistoty a ponechat peníze ve Spojených státech. Američané totiž investují do domácích společností v průměru 90 procent svých peněz. I když tato země dnes představuje méně než polovinu světové hodnoty akciového trhu.

Ekonomové a tržní stratégové zastávají investice do rozvíjejících se ekonomik.

Krátkodobé investice jsou v současné době velmi rizikové. Z dlouhodobého hlediska bude hospodářský růst silnější právě v rozvíjejících se ekonomikách. Zatímco ekonomika Spojených států poroste v letošním roce zhruba o 3 procenta, rozvojové ekonomiky jako Čína, Indie a Brazílie mají dvakrát až třikrát rychlejší tempo růstu. Mnoho rozvíjejících se trhů se může pochlubit mladou generací s vysokými mírami úspor a silnými veřejnými financemi. A to hlavně díky krokům vlád, které byly nezbytné po tamní finanční krizi před deseti lety.

Někteří analytici dokonce tvrdí, že pomaleji se rozvíjející trhy, jako jsou Japonsko nebo Evropa, mohou nabídnout mnoho zajímavých dlouhodobých investic.

Je však samozřejmé, že i dlouhodobé investování na rozvíjejících se trzích přináší rizika. Jsou jimi hlavně nepředvídatelná rozhodnutí vlád, nebo akciový trh, který je náchylný k velkému kolísání. Zde je pět způsobů, jak investovat ve světě:

Nemovitostní trh

"Reality se obvykle nechovají stejně jako třeba akcie nebo nemovitosti v jiných regionech. Pokud se podíváme na různá místa v Evropě, a hlavně pak v Austrálii, najdeme nemovitostní trh ve velmi dobrém stavu," říká Chip McKinley, portfoliomanažer Cohen & Steers Global Real Estate, která spravuje více než 11 miliard dolarů.

"Ačkoli jsou některé z výrazných slev v zahraničí už minulostí, ceny nemovitostí zůstávají výrazně pod úrovní roku 2007," dodává Ritson Ferguson, vedoucí investičního oddělení ING Clarion reality.

Dluhopisy

Není to tak dávno, kdy doporučení k investici do brazilských dluhopisů bylo doprovázeno ťukáním na čelo. Dnes můžete s jistotu konstatovat, že to byla rada nad zlato. Ve skutečnosti si mnoho analytiků stále myslí, že je Brazílie v lepším finančním stavu než USA. Brazilský desetiletý státní dluhopis vám v současnosti vynese přibližně 12 procent, což je ve srovnání s 3procentním výnosem z amerického dluhopisu opravdu velký rozdíl.

Nemalé procento profesionálů tak navrhuje svým klientům investici do zahraničních dluhopisů. Ne však do jediného. Ideální variantou jsou fondy, které dávají investorům volnost ve výběru cenných papírů. Vybrat si tak můžete například z vysoce výnosových dluhopisů Brazílie, Jižní Koreje nebo Polska.

Akciové fondy

Poté, co trh narazil v březnu 2009 na dno, začali investoři sázet na zahraniční fondy. Vložili do nich během jednoho roku přes 80 miliard dolarů, přičemž z domácího trhu stáhli téměř 60 miliard dolarů. Ale nervozita ohledně rostoucích deficitů a nejistých státních rozpočtů vedla některé investory ke stažení investic ze zahraničí. Pro dlouhodobé investory se však nic nemění. Negativní emoce ohledně nejisté světové ekonomiky dlouhodobé záměry s největší pravděpodobností neovlivní.

Makléři nabízejí řadu možností, ale podle nich není rozumné vkládat všechny finanční prostředky do zahraničních akciových fondů. Mnoho z nich totiž nabízí jen akcie velkých firem v Evropě nebo Japonsku a expozice na rozvíjející se trhy je minimální. Zaměření se na trhy, jako jsou Brazílie, Indie a Čína, tak chybí, což je nyní klíčové.

Americké akcie

Mnoho investorů soustředí svůj kapitál do zahraničí, a přitom ani netuší, že americké firmy jako Apple, Avon Products a Google mají notnou část svého podnikání mimo USA. Ve skutečnosti je přibližně 47 procent celkových zisků společností z indexu S&P 500 právě ze zahraničních trhů – a toto procento by se mělo i nadále zvyšovat.

Podle analytiků je nejlepší se zaměřit na společnosti, které pronikají na zahraniční, nejlépe pak rozvíjející se trhy. Nejlepší investicí je společnost, která má zahraniční zisky mnohokrát vyšší než ty domácí. Američtí investoři tento způsob vyhledávají, jelikož podporují zahraniční trhy a přitom investují do domácí společnosti.

Měny

Jedním ze způsobů, jak se dostat na zahraniční trhy, je investice do měn. Zda bude určitá měna klesat, nebo naopak stoupat oproti americkému dolaru - na tom se dá výrazně vydělat.

Zhruba před rokem odborníci předpovídali, že dolar bude prudce oslabovat. A byla to špatná předpověď. Zatímco euro skomíralo, dolar vyšplhal oproti koši šesti světových měn o 12 procent. Investice proti dolaru se tak pro mnoho lidí stala noční můrou. Přesto se finanční poradci shodují – opatrně investovat do měn je rozumné, pomáhá to diverzifikovat portfolio.

Sledujte aktuální vývoj měnového páru EUR/USD

Zdroj: Smartmoney.com