Austrálie: Nejvýnosnější burza na světě
|

Austrálie: Nejvýnosnější burza na světě

Australská burza ASX je nejlépe vynášející burzou světa. Tvrdí to Credit Suisse. Nejde však o čísla za letošní rok nebo poslední dekádu. Credit Suisse se ve své aktuální studii zabývá 19 vyspělými akciovými trhy od roku 1900. Studie proto nezahrnuje například země BRIC.

Trhy Světové akcie Austrálie
Australská burza

Mezi lety 1900 a 2009 vynášely australské akcie v průměru ročně nejvíce na světě – 7,5 procenta, a to při nižší volatilitě, než byl průměr všech sledovaných trhů. Pro srovnání ve Spojených státech byl průměrný roční výnos 6,2 procenta při vyšší volatilitě.

Přírodní zdroje a obchod s Asií

Austrálie žije z růstu asijské ekonomiky. Polovina exportů směřuje do Asie a Čína je největším obchodním partnerem. Australská ekonomika mimo jiné napomohla prosperitě čínských pobřežních oblastí.

Případné zpomalení, nebo dokonce zastavení růstu Číny a mladých asijských trhů by bylo pro Austrálii fatální. Poptávka po komoditách je totiž pro Austrálii fatální. "Pro případ průmyslového vychladnutí Číny nemá naše ekonomika žádný záložní plán," říká Philip Baker, editor Australian Financial Review.

Ostrovní kontinent oplývá přírodními zdroji. Má bohaté zásoby uhlí, železné rudy, uranu, zinku, niklu i zlata. Silné je rovněž zemědělství, především pšenice a další obiloviny. Dostatek přírodních zdrojů je přitom společným znakem zemí s nejvýnosnějšími akciovými trhy.

Nepřekvapí proto, že největší dvě společnosti zahrnuté v indexu S&P/ASX 200 jsou těžební giganti BHP Billiton a Rio Tinto.

Silné banky

Růst celé australské ekonomiky se mohl vždy opřít o zdravý bankovní systém. Podobně jako Kanada má i Austrálie pouze několik velkých bank, kterým se podařilo velice dobře odolat světové finanční krizi. Vyhýbaly se totiž toxickým aktivům. HDP Austrálie

Australské akcie

"Naše banky jsou velmi přímočaré a netolerují neplatiče," vysvětluje Baker. Není tedy divu, že patří mezi nejvíce ziskové na světě. Mohou se dokonce pyšnit elitním ratingem AA.

Země klokanů tak prochází krizí s velice "rovnými zády". Ekonomika klesla pouze v jediném čtvrtletí, tedy podle definice ani nezažila recesi. Nezaměstnanost byla nejvíce 5,7 procenta, nyní je na 5,3 procenta.

Totéž platí o monetární politice. Australská centrální banka již šestkrát zvýšila základní úrokovou sazbu. Ani řeč o kvantitativním uvolňování.

Mimochodem Austrálie má jedno z nejnižších zadlužení v poměru k HDP – méně než 16 procent. Obama, Bernanke a Geithner si mohou o takových číslech ve Spojených státech nechat zdát.

Hrozby pro další růst

Australský ekonomický růst a důvěra investorů mohou narazit na několik problémů. Prvním z nich jsou nemovitosti. Podle analytiků jsou ceny nemovitostí v Austrálii o 82 procent vyšší než ve Spojených státech. Medián ceny domu přestavuje 6,8násobek ročního příjmu v porovnání s 2,9násobkem v Americe.

Proto známý investor Jeremy Grantham označil australský nemovitostní trh za bublinu. Pokud by tato bublina splaskla, zřejmě ani silné domácí banky nezůstanou zcela imunní.

V druhé řadě se ekonomika zeleného kontinentu nemůže opřít o technologický sektor. Na zdejším trhu se zatím "nenarodila" žádná nová Nokia, Blackberry, Apple, Intel ani Google. Případný skluz asijské průmyslové produkce, a s ní spojená nižší poptávka po nerostných surovinách, by tak měly za následek i propad australské ekonomiky.

Zdroj: Marketwatch.com