Uran: Tříletý medvědí trh končí
|

Uran: Tříletý medvědí trh končí

Začátkem 21. století povzbudila energetická poptávka asijských ekonomik zájem o jadernou energii. Pak přišla krize a cena jaderného paliva se podstatně propadla. Vrátí se růstový trend?

Komodity Uran
Cena uranu - 5 let

Růstový příběh asijských ekonomik byl doprovázen boomem na komoditním trhu – včetně uranu. V období let 2000 až 2007 vzrostla cena uranu z 10 na 136 dolarů za libru. Pak přišla finanční krize a globální recese srazila uran po třech letech na současných 41 dolarů. Cena se tak propadla o 69 procent.

Poslední dobou rostou spekulace, že by Čína mohla ovlivnit situaci na trhu a přivát uranovým býkům vítr do plachet. Spořiví Číňané často hromadí zásoby komodit, když jsou levné, a zdá se, že se tentokrát zaměřili na uran.

Nové reaktory podpoří poptávku

Podle Thomase Neffa z Massachusetts Institute of Technology (MIT) může Čína koupit až 5 tisíc tun uranu v hodnotě 500 milionů dolarů. Přitom World Nuclear Association předpokládá, že Číně stačí 2 875 tun, aby udržela v chodu svých jaderných 11 reaktorů. Nyní staví dalších 24 a předpokládá se, že jich může vybudovat do roku 2030 až 200.

Cena uranu - 6 měsíců

Podle oficiálních dat je ve světě ve výstavbě 59 nových reaktorů, nejvíce v Rusku (10), Jižní Koreji (6) a Indii (4).

Analytici očekávají růst ceny uranu o třetinu, což by byl největší skok od euforie v roce 2006. Podle konsenzu bude příští rok cena zhruba 55 dolarů, nicméně vrchol minulé bubliny okolo 135 dolarů je v nedohlednu. Pro srovnání před třemi lety očekávali někteří analytici cenu uranu na tisíci dolarů, nyní se taková hodnota jeví jako absurdní.

Atraktivní uranový byznys

V roce 2000 nebyla jaderná energetika příliš populární, což drželo uran na 10 dolarech za libru. Později cenový boom podpořil hledání nových ložisek a další výzkum. Těžba uranu se znovu stala výhodným byznysem.

Poslední dobou bylo otevřeno několik dolů, což se projevilo na rostoucí nabídce. Největší australský důl společnosti BHP Billiton začal po měsících oprav dosahovat plné kapacity. Kanadský důl v Cigar Lake bude během 18 měsíců zase v chodu, když byl uzavřen kvůli záplavám. Těžební konzultanti proto předpokládají, že nabídka uranu přesáhne v následujících letech poptávku. Přestože poptávka vzroste během deseti let o 46 procent, nebude hrozit nedostatek zásob. Ke změně by mělo dojít do roku 2030, kdy bude poptávané množství přesahovat nabídku o 30 tisíc tun.

Obchodování s uranem je velmi regulované. Obchoduje se ve formě oxidu U3O6 a neexistuje pro něj žádný jednotný trh. Ceny jsou zveřejňovány v rámci drobných soukromých společností pravidelně zveřejňujících data.

Investice do uranu

Uranium Participation - roční

Uran je obchodovaný mimo burzy, nelze do něj proto přímo investovat. Někteří těžaři, jako například kanadské firmy Cameco a Denison Mines, mají přímé expozice na vývoj cen uranu. Ostatní, mezi něž patří například BHP Billiton, se zabývají i jinými těžebními aktivitami.

Investoři mohou investovat do kanadské společnosti Uranium Participation. Jedná se o holdingovou společnost, držící ve svých aktivech uran. Pod správou kanadského těžaře Denison vlastní trezory s uranem a spekuluje na růst jeho ceny. Každý měsíc je zveřejňována hodnota aktiv na akcii v závislosti na vývoji cen uranu.

Při dlouhodobém pohledu se uran jeví na současných úrovních levný. Dlouhodobá průměrná cena je 60 dolarů za libru – a Čína nakupuje ve velkém.

Zdroj: Telegraph