8 zaručených investičních strategií

Pro Wall Street nebylo toto léto právě relaxační. Přetrvávající nejistota ve Spojených státech a dluhová krize v Evropě vyvolaly mezi investory strach o budoucnost trhů. V takovýchto dobách je důležité vědět, jak investovat co nejbezpečněji. Proto jsme sestavili seznam doporučení, na která byste neměli zapomínat.
Neplaťte víc, než musíte
Poplatky se nemalou měrou podílejí na úspěchu investování do fondů. Pokud jsou vysoké, mohou vás o hodně připravit. Při výběru fondů mějte vždy na paměti, že některé třídy aktiv jsou dražší než ty ostatní.
Například fondy velkých společností jsou obecně levnější. Pro absolutní spokojenost si stačí vybrat fond, kde za rok nezaplatíte více než 1 procento z vkladu, u dluhopisových fondů více než 0,75 procenta z vkladu.
Hlavně jednoduše
Indexové fondy kopírují vývoj akciových indexů a jsou levnější než fondy spravované manažery, kteří vybírají jednotlivé akciové tituly do portfolia. ETF, které vypadají jako podílové fondy, nabízejí většinou jednodušší a levnější možnost, jak investovat, o diverzifikaci nemluvě.
Pokud investujete do ETF nebo do indexu určitého fondu, mějte na paměti, že se nikdy nedostane pod výkonnost indexu, který sleduje, ale ani jej vysoko nad něj.
Průměrujte cenu
Jak reagují na náhlé propady drobní investoři? Všechny své investice si raději nechají vyplatit. Na volatilním trhu může být velmi složité držet se určitého investičního plánu, ale pár akciových "skoků" nemůže vadit.
Jedním ze způsobů, jak zůstat v sedle, je průměrování ceny – tedy investice stanovená pravidelnou částkou peněz, namísto jedné nebo dvou velkých. Tento způsob investování vám zajistí, že budete neustále investovat bez ohledu na to, jak se trhy právě vyvíjejí, a budete eliminovat cenové výkyvy na dané akcii. V době poklesu za stejné peníze nakoupíte více akcií (nakoupíte je levně), v době růstu titulu nakoupíte dráže menší počet.
Diverzifikujte
Snad nejznámější a nejdůležitější investiční poučka. Diverzifikace portfolio je hlavně dnes, kdy je velmi těžké odhadnout chování trhu, stěžejním pravidlem.
Zda vybereme akcie malých, nebo velkých firem, není to nejpodstatnější. Hlavní je dobře namixovat různé druhy aktiv. A nejsou to jen akcie a dluhopisy. Můžeme sem zařadit i nemovitosti, komodity, měny a jiné alternativní investice.
Portfolio přizpůsobujte podmínkám a věku
Je důležité sledovat vlastní portfolio a ujistit se, že investice do různých aktiv se čas od času změní. Podle mnohých expertů je důležité investovat podle věku.
Mladý investor by měl nejdříve zaplnit portfolio akciemi, komoditami nebo investicemi do měn. S blížícím se stářím by se pak měl přeorientovat na investice do dluhopisů. Jinými slovy, je výhodné nastavit investice tak, aby se v určitém termínu vždy přeorientovaly na jedno hlavní aktivum.
Nesnažte se načasovat vstup na trh
Jednou z hlavních investorských chyb je kupovat akcie, když jsou vysoko, a prodávat, když klesají. Podle výzkumů za posledních 10 let více než 65 procent investorů nedokázalo správně načasovat vstup na trh.
Stejně jako v mnoha jiných případech, nechte tato rozhodnutí profesionálům. U velkých investičních fondů, jako je například Janus Twenty, dosáhla roční ztráta v průměru okolo 2 procent. Jednotliví investoři však v průměru ztratili o 5 procent více, a to jen proto, že nevěděli, kdy odejít, a kdy se vrátit na trh.
Nevybírejte si akcie sami
Výběr akciových titulů není pro každého. Pokud nepatříte mezi investory, kteří celé týdny leží v analýzách společností nebo celého sektoru, nechejte výběr na profesionálech.
Největším problém je, když si vyberete menší společnost, kterou si z jakéhokoli důvodu oblíbíte. Vývoj takové akcie je hodně nejistý a snadno můžete přijít o celou investici.
Pokud přesto trváte na vlastním výběru, není samozřejmě nic ztraceno. Poohlédněte se však po světově známé společnosti s průhledným hospodařením a zajímavým dividendovým výnosem.
Ohraničte své ztráty
Každý investor ví, že ztráta bolí. Každý investor však také ví, že nastavit určitou hranici pro případ propadu akcií je stejně důležité, jako správně načasovat prodej. Člověk se z malé ztráty dokáže otřepat velmi rychle, ale pokud vlastníte menší portfolio a utrpíte ztrátu 25 procent, bude vám trvat několik let, než se dostanete na nulu.
Pokud patříte mezi dlouhodobé investory, nastavte si hranici pro případ propadu. Takovou hranicí může být ideálně 8 procent poklesu akciového titulu. Pokud si nejste jisti a rádi dáváte akciím šanci, lze nastavit pokyn pro prodej poloviny akcií na 5 procentech a zbývající prodej na 10 procentech poklesu. Zabráníte tak vážným ztrátám.
Zdroj: Yahoo!