Albert Edwars: Akcie čeká krvavá lázeň
|

Albert Edwars: Akcie čeká krvavá lázeň

Investoři by se měli připravit na krvavou lázeň, která hrozí akciovým trhům, říká investiční stratég Albert Edwards z francouzské banky Société Générale.

Recese Státní dluhopisy Světové akcie
Albert Edwards

Investoři jsou stále až naivně důvěřiví, což se podle Edwardse podepisuje především na přehnaně vysoko oceněných amerických akciích.

Tento stav se však chýlí v následujících měsících ke konci s tím, jak další bude příliv makroekonomických dat ukazovat, že nás nemine recese s dvojitým dnem.

"Akciové investory čeká prudký šok, protože světová ekonomika sklouzne znovu do recese, a s ní přijde i další snížení hodnoty akcií," tvrdí Edwards a dodává: "Čeká nás třetí medvědí trh od té doby, co splaskla internetová bublina."

Vládní dluhopisy, které jsou považovány za méně rizikové než akcie, jsou v období krize žádané a aktuální výnosy z nich jsou podle historických standardů podle Edwardse velmi nízké, což indikuje silnou poptávku.

Edward se domnívá, že výnosy ze státních dluhopisů ještě klesnou a předpovídá například britským pokles z 2,8 na 2 procenta, amerických 10letým státním dluhopisům pokles na 1,5 až 2 procenta a německé státní dluhopisy budou nabízet výnos jen ve výši 1,5 procenta.

"Akciovým trhům se na rozdíl od dluhopisových zatím daří ignorovat horší makrodata, ale to nepotrvá věčně. Akciový trh se může velmi brzy zřítit jako dům s karet."

Sledujte vývoj indexu S&P 500 online

Podle Edwardse čeká americký akciový trh ocenění na úrovni roku 1982 a index S&P 500 může hledat své dno až okolo 450 bodů (pozn. aktuálně cca 1 050).


A co si myslíte Vy? Hlasujte v anketě na hlavní stránce investičního webu

Zdroj: Société Générale