Microsoft: Půjčíme si na budoucnost
|

Microsoft: Půjčíme si na budoucnost

Microsoft oznámil vydání dluhopisů, aby mohl vyplácet dividendy akcionářům, kteří potřebují příjem. Stagnující vývoj kurzu akcií z posledních let frustruje miliony akcionářů. Akcie na zprávu odpověděly růstem o 5 procent.

Světové akcie Dividendy Microsoft
Microsoft

Microsoft má jako obdobné velké společnosti velmi silnou rozvahu a pyšní se nejlepším ratingem AAA. Narozdíl od konkurentů (Cisco, Google, Apple) vyplácí Microsoft dividendu. Vyplácená dividenda dosahuje 52 centů ročně, což představuje dividendový výnos těsně nad 2 %.

"Microsoft dokáže vydávat dluhopisy tak levně, že to pro něj má smysl," říká David Goldman, který dříve šéfoval úvěrovým analytikům v Bank of America. Například IBM byla schopna prodat tříleté dluhopisy při neuvěřitelně nízkém výnosu 1 %.

Microsoft předpokládá, že půjčené peníze dokáže investovat s vyšším výnosem, než za jaký si půjčí. Možná plánuje akvizice, ale to je zatím těžké posoudit. Každopádně předpokládá, že náklady na půjčky porostou, proto spěchá na dluhopisový trh.

Microsoft jako utilita?

Investiční banka Goldman Sachs si myslí, že se akcie Microsoftu chovají jako ze sektoru veřejných služeb (utilit). V době vyšších rizikových prémií přilákává stárnoucí investory dividenda, která zajišťuje pravidelný příjem.

Ačkoli většina technologických společností odolává vyplácení dividend (navrácení peněz investorům by se mohlo jevit jako konec růstu), Microsoft se snaží této potřebě vyhovět. V roce 2004 vyplatil mimořádnou dividendu ve výši 3 dolarů. K většímu bohatství to investorům nepomohlo, protože cena akcie klesla téměř o tuto částku. Posledních deset let se akcie Microsoftu pohybují okolo 25 dolarů, což je méně než polovina z vrcholu na přelomu tisíciletí, kdy cena překročila 60 dolarů. Apple už Microsoft předstihl v celkové tržní hodnotě, přesto má operační systém Windows stále dominantní roli na trhu osobních počítačů. Microsoft má charakteristiku utility kvůli pravidelné cashflow z firemních licencí pro Windows a sady kancelářských aplikací MS Office. Pokud by technologické společnosti vyplácely dividendy jako ostatní utility, tedy 70 % ze zisku, pak by Microsoft vynášel 7 %, Hewlett-Packard 9 %.

Dividendy budou vyplaceny ze současných zisků. Vydávané dluhopisy pomohou dividendám a programu zpětného odkupu akcií a využijí současných nízkých výnosů. Výnosy státních dluhopisů spadly, když zůstává vysoká pravděpodobnost, že Fed ponechá sazby na nule do roku 2011, ne-li do roku 2012. Firmy si mohou půjčovat nyní relativně levně díky vysoké poptávce dluhopisových fondů, které chtějí bezpečně zúročit peníze na pozdější výplatu závazků, například penzijních fondů.

Společnosti mění svou finanční strukturu, aby pomohly řešit existenční krizi svých investorů, především generace "babyboom" odcházející do důchodu. Slabá ekonomika a poptávka po dluhopisech snížily jejich výnos, lidé proto musejí hledat pravidelný příjem u firem, které předtím investovaly jen do růstu, ale nyní se orientují na pravidelné vyplácení dividend.