Akcie mohou být letos v září tou nejlepší investicí
|

Akcie mohou být letos v září tou nejlepší investicí

Září má pověst nejhoršího měsíce pro akcie. Index Dow ztrácí během devátého měsíce za uplynulých 60 let v průměru jedno procento. Investoři však na současném trhu mohou být donuceni vsadit na akcie i v době, které burzovní almanach tolik nefandí.

Státní dluhopisy Světové akcie
DJ měsíční historická výkonnost

Medvědí nálada ohledně akcií je vysoká, medvědi porážejí býky zhruba 4:1. Méně příznivou statistiku pamatují býci jen v únoru 2009, tedy těsně před pádem na mnohaletá akciová minima.

Výnosy dluhopisů nahrávají akciím

Výnosy dluhopisů jsou ovšem na velice nízkých úrovních, dalšímu růstu zlata a stříbra věří jen část analytiků. A tak jsou akcie stále zajímavé. Analytici proto věří například defenzivním sektorům (veřejné služby, spotřební zboží), a naopak nedoporučují finanční sektor a technologie.

Výnos 10letého vládního dluhopisu v USA

Samotná společnost S&P zvýšila váhu spotřebního zboží a utilit ve svém indexu, a naopak snížila význam finančního sektoru nebo společností vyrábějících luxusní zboží. Kromě toho snížila rating sektoru zdravotních služeb, což však nesouviselo s tržním trendem, ale s konkrétními zprávami v rámci sektoru.

Vývoj amerických akcií sledujte zde

"Před pár měsíci mělo smysl se defenzivně zakopat, ale nyní je situace jiná", tvrdí David Twibell z denverské Colorado Capital Bank. "Ekonomika roste sice pomalu, ale roste. A to nemusí být nutně nějaký nepříznivý stav pro akciový trh. Obzvlášť když si uvědomíme ohodnocení trhu a výnosy vládních dluhopisů. Pro investice do dluhopisů se jen těžko hledají argumenty." Twibell proto doporučuje investorům opatrnost, ovšem upřednostňuje dividendové akcie velkých firem (tzv. large caps) před vládními dluhopisy.

Vliv mohou mít i volby

Volby do části Senátu, do Sněmovny reprezentantů a volby guvernérů. Ty všechny mohou během podzimu ovlivňovat americký akciový trh, a skrze něj samozřejmě i další světové burzy.

Investoři totiž budou čekat na výsledky voleb, které napoví, jak se eventuálně budou měnit daně, případně další zákony. A podle toho lidé budou, nebo naopak nebudou mít dost peněz na akciové investice.

Nejistota v této oblasti bude ve Spojených státech jistě trvat delší dobu. Z kapes drobných investorů tak nelze čekat žádný velký příliv likvidity na akciový trh.

Zdroj: CNBC